Reklama

Reklama

Stanisław Tyszka dołączy do Konfederacji

Jak ustaliła Interia, w przyszłym tygodniu Stanisław Tyszka ma dołączyć do koła poselskiego Konfederacji. Z naszych informacji wynika, że były członek Kukiz'15 dołączy do koła w zamian za pierwsze miejsce na liście wyborczej Konfederacji. Ma wesprzeć listę z puli, która będzie przypadać partii KORWiN. - Od dłuższego czasu miał poglądy jak partia KORWiN. Dziwiło nas, że wytrzymuje u pana Kukiza, ale to jego problem - powiedział nam Janusz Korwin-Mikke, były prezes partii KORWiN.

W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy o tym, że bliski współpracownik Pawła Kukiza porzuca koło Kukiz'15. Jak udało nam się ustalić, Stanisław Tyszka nie pozostawił jednak niczego przypadkowi i rozpoczął owocne negocjacje z partią KORWiN. W kolejnych wyborach ma uzyskać pierwsze miejsce na liście Konfederacji z puli partyjnej należącej do ugrupowania Sławomira Mentzena. Jak się okazuje, negocjacje były utrzymywane w tajemnicy.

Stanisław Tyszka zmienia polityczne barwy

Reklama

- Nic nie wiedziałem. Możliwe, że Stanisław Tyszka zostanie członkiem partii uczestniczącej w Konfederacji - powiedział nam jeden z posłów Konfederacji. - Był na ostatnim kongresie partii KORWiN, więc pewnie się do nich zbliżył - dodaje. Kiedy skontaktowaliśmy się z działaczami partii KORWiN i pytaliśmy o Tyszkę, ci nabrali wody w usta: - Na razie muszę odmówić komentarza w tej sprawie - powiedział nam Krzysztof Rzońca, sekretarz partii KORWiN. 

Janusz Korwin-Mikke, były lider ugrupowania i jeden z członków Konfederacji odsyła nas bezpośrednio do Stanisława Tyszki. Nie ukrywa jednak, że dotychczasowa współpraca z Tyszką układała się dobrze: - Od dłuższego czasu miał poglądy jak partia KORWiN. Dziwiło nas, że wytrzymuje u pana Kukiza, ale to jego problem - przekazał.

Na ile wolta byłego wicemarszałka jest zaskakująca? Wiadomo, że drogi Tyszki z Kukiz’15 rozeszły się już przeszło półtora roku temu. Odkąd fiaskiem zakończyła się współpraca ugrupowania z Polskim Stronnictwem Ludowym, a Kukiz’15 w czerwcu 2021 roku zawarło porozumienie programowe z Prawem i Sprawiedliwością, Tyszka głosował inaczej niż jego koledzy. Strukturalnie pozostawał w kole, ale faktycznie jego kluczowe głosowania można było określić jako niezależne, bo jego głos często był odmienny niż stanowisko koła.

Stanisław Tyszka nie chciał rozmawiać z Interią. Po opublikowaniu naszego tekstu zdecydował się jednak wypowiedzieć dla Polskiej Agencji Prasowej. - Prowadzę rozmowy z różnymi środowiskami. Gdy się zakończą, to podzielę się wynikami - stwierdził.  

Karolina Olejak, Jakub Szczepański

Reklama

Reklama

Reklama