Reklama

Śnieżyce, zawieje i wichury do 120 km/h. Pogoda na początek tygodnia

Początek tygodnia zapowiada się wietrzny, ze słabymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i mżawki. Michał Folwarski, synoptyk IMGW-PIB powiedział, że temperatura maksymalna będzie utrzymywać się w okolicach zera stopni, więc na drogach może być ślisko. Jak przekazał, w poniedziałek wpływ na pogodę w kraju będzie miał niż znad Skandynawii.

Jak informuje IMGW, zachodnia oraz południowa Europa jest w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku. Nad pozostałym obszarem kontynentu pogodę kształtuje rozległy niż z ośrodkiem nad Finlandią. Polska znajduje się pod wpływem wspomnianego niżu znad Finlandii. Od północnego zachodu nasuwa się front okluzji i wolno przemieszcza się na południowy wschód kraju. Z zachodu napływa chłodne i wilgotne powietrze polarne morskie.

Pogoda na dziś: Śnieżyce i marznące opady

Synoptyk IMGW dodał, że w poniedziałek należy się spodziewać dużego zachmurzenia. - Padać będzie głównie śnieg i deszcz ze śniegiem, ale nie można wykluczyć także opadów deszczu. W początkowej części dnia opady mogą mieć charakter marznący, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju - powiedział Michał Folwarski z IMGW-PIB.

Reklama

Na Podlasiu prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, w Beskidzie Śląskim i Żywieckim o 7 cm, w Sudetach o 10 cm. Temperatura maksymalna od -2 st. C w rejonach podgórskich Karpat do 2 st. C w centrum kraju i 5 st. C na Pomorzu Zachodnim i na wybrzeżu.

IMGW: Wiatr do 120 km/h

Folwarski dodał, że "nadal będzie mocno wiało z zachodu i południowego zachodu".

"Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 80 km/h, na Pogórzu Karpackim i w głębi kraju do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy do 120 km/h, w Tatrach do 90 km/h, powodujące zawieje śnieżne - podaje IMGW.

W nocy z poniedziałku na wtorek nadal będzie dokuczał wiatr z północnego zachodu, który na Przedgórzu Sudeckim i na zachodzie kraju może w porywach osiągać do 70-80 km/h. Opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem, możliwe są praktycznie w całym kraju. Temperatura minimalna od minus 5 stopni na Podhalu, w centrum w okolicach zera, do plus 3 stopni na Wybrzeżu.

Prognoza pogoda na jutro

We wtorek prognozowane jest duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie i nad morzem także deszczu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm.

Temperatura maksymalna od -2 st. C w rejonach podgórskich Karpat do 2 st. C w centrum kraju i 5 st. C na Pomorzu Zachodnim i na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany i dość silny, na Przedgórzu Sudeckim i nad morzem w porywach do 65 km/h, zachodni. Wysoko w górach porywy do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj też: Ten dodatek od państwa znany jest nielicznym. Ty też możesz dostawać 620 zł miesięcznie?

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alerty IMGW | pogoda | wiatrówka | śnieg

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy