Służby w klasztorze dominikanów w Lublinie. W tle sprawa Marcina Romanowskiego
Służby przeprowadziły przeszukanie w klasztorze dominikanów w Lublinie w związku z podejrzeniem ukrywania się w nim byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. "Bulwersującym jest fakt, że podejrzewano braci o ukrywanie człowieka poszukiwanego listem gończym" - napisał w liście o. Łukasz Wiśniewski, prowincjał polskich dominikanów.
Do zdarzenia doszło w czwartek 19 grudnia. Na polecenie Prokuratury Krajowej sześciu funkcjonariuszy w kominiarkach weszło do klasztoru dominikanów w Lublinie. Mundurowi przeszukiwali klasztor, fotografowali pomieszczenia mieszkalne zakonników i używali policyjnych dronów, co trwało łącznie dwie godziny - wynika z relacji prowincjała polskich dominikanów o. Łukasza Wiśniewskiego.
Akcja miała związek z podejrzeniem, iż ścigany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania były minister sprawiedliwości mógł ukrywać się na terenie klasztoru po wyjściu z lubelskiego szpitala wojewódzkiego.
Lublin. Akcja służb w klasztorze dominikanów. W tle sprawa Marcina Romanowskiego
"Bulwersującym jest fakt, że podejrzewano braci o ukrywanie człowieka poszukiwanego listem gończym" - napisał o. Wiśniewski w liście do przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, który opublikował portal Telewizji Republika. Jak zaznaczył, nikt z zakonników ani nie zna Marcina Romanowskiego, ani nigdy z nim nie rozmawiał.
Prowincjał polskich dominikanów podkreślił również, że w czasie, kiedy dokonywano przeszukania, w mediach była już podawana informacja, że Romanowski przebywa na terenie Węgier, gdzie otrzymał azyl polityczny.
Duchowny poinformował w liście, że podjął decyzję o zwróceniu się do Prokuratury Krajowej z zażaleniem na podjęte działania. - "Jako Prowincja złożymy również wniosek o dostęp do akt sprawy dotyczących podstaw do powzięci podejrzenia, że p. Romanowski miał być ukrywany w Klasztorze lubelskim. O niniejszym incydencie poinformowałem także: Ks. Abp. Stanisława Budzika - Metropolitę Lubelskiego, Ks. Abp. Antonio Guido Filipazziego - Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz Ks. Abp. Tadeusza Wojdę SAC - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski" - podsumował o. Wiśniewski.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!