Lublin - historia
Lublin to jedno z najstarszych polskich miast. Początki osadnictwa w rejonie Lublina sięgają VI wieku, jednak dopiero w XII i XIII wieku stał się on znaczącą miejscowością handlową i administracyjną.
Źródła historyczne wskazują, że Lublin uzyskał prawa miejskie pod koniec XIII wieku, za czasów panowania Bolesława Wstydliwego, jednak nie ma pisemnego potwierdzenia aktu lokacyjnego. Po raz kolejny Lublin uzyskał prawa miejskie w 1317 roku, gdy na ziemiach polskich rządził Władysław I Łokietek. Duże znaczenie dla rozwoju miasta miała Unia polsko-litewska z 1385 roku. Dzięki dogodnemu położeniu geograficznemu Lublin stał się jednym z największych ośrodków miejskich państwa polsko-litewskiego.
Kolejnym historycznym wydarzeniem było zawarcie w Lublinie unii lubelskiej - porozumienia pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim, które miało miejsce 1 lipca 1569 r. Na mocy tego porozumienia powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, którą rządził jeden monarcha. Obowiązywała wspólna polityka zagraniczna i monetarna, odrębne zaś były skarb, administracja, sądownictwo oraz wojsko.
W XIX wieku miasto zostało włączone do Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku weszło w skład królestwa kongresowego w zaborze rosyjskim. W 1915 roku nastąpił jednak koniec rządów rosyjskich.
W czasie II wojny światowej Niemcy zamknęli Katolicki Uniwersytet Lubelski, więzili wielu przedstawicieli inteligencji, profesorów i duchownych. W czasie nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej, którą przeprowadzili okupanci niemieccy, brutalnie zamordowano około 500 przedstawicieli inteligencji, aresztowano kilkaset osób. Egzekucje miały miejsce w lubelskiej wsi - Rury Jezuickie.
W 1944 roku rozpoczęły się walki o wyzwolenie miasta, które wyzwoliła Armia Czerwona. Lublin był siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Był to tymczasowy organ władzy, który pełnił na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej ziemiach polskich funkcję rządu. Został powołany 20 VII 1944 w Moskwie.
W 1944 roku utworzono Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, a w 1953 r . powstała Politechnika Lubelska.
Po zakończeniu II wojny światowej Lublin zaczął się intensywnie rozbudowywać i zyskiwać na znaczeniu. W drugiej połowie XX wieku, w Lublinie powstała fabryka samochodów ciężarowych, a w latach 90. miasto współpracowało z koncernem Peugeot, produkowano tam także samochody Daewoo Lublin 3.
W 1999 roku po reformie administracyjnej Lublin stał się stolicą województwa lubelskiego.
Lublin - nazwa
Według językoznawców, nazwa miasta Lublin może pochodzić od imienia męskiego Lubla, w jego zdrobniałej postaci.
Lublin - zabytki atrakcje
Lublin może się pochwalić wieloma zabytkami i interesującymi miejscami do obejrzenia. Wśród nich są m.in.: stare miasto, lubelski rynek, Trybunał Główny Koronny, Lubelska Trasa Podziemna, zamek lubelski, Teatr Imaginarium, Piwnica pod Fortuną, Brama Krakowska, srchikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Brama Grodzka, Bazylika św. Stanisława Biskupa Męczennika, Krakowskie Przedmieście, Ogród Saski, Wieża Trynitarska, ogród botaniczny.
Lublin - symbole
Herb Miasta Lublina przedstawia srebrnego kozła ze złotymi karbowanymi rogami i złotymi i kopytami, który wspina się na zielony krzak winny. Tło herbu jest w kolorze czerwonym.
Flaga Miasta Lublina to prostokątny płat tkaniny, składający się z trzech pasów, ułożonych poziomo: białego, zielonego i czerwonego. Pośrodku flagi znajduje się herb miasta.
Hejnał miasta Lublina ma ponad 400 lat. Od 1991 roku grany jest z tarasu Nowego Ratusza, codziennie o godzinie 12:00.