Reklama

Reklama

Skażenie rzeki. Wojskowi już na Odrze

Ponad 200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych oczyszcza Odrę. Poinformował o tym w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak, który podziękował także pełniącym służbę na Odrze.

Minister Mariusz Błaszczak podczas pikniku wojskowego na stadionie PGE Narodowym w Warszawie podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę. Poinformował przy tym, że wojskowi uczestniczą też w działaniach związanych z usuwaniem skażenia Odry.

- Dziękuję żołnierzom, którzy pełnią swoją służbę dziś na Odrze, oczyszczając rzekę. Ponad 200 żołnierzy wykonuje takie działania. Są to żołnierze zarówno z Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i z wojsk operacyjnych - mówił.

Mariusz Błaszczak o żołnierzach na granicy: Są zawsze gotowi

Błaszczak przekazał przy tym, że w tym celu używany jest m.in. specjalistyczny sprzęt wojskowy. - Tak, żeby wspierać służby cywilne i żeby wykonywać te zadania, które są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa ekologicznego naszego kraju - dodał.

Reklama

Zwrócił też uwagę, że 3,2 tys. żołnierzy wspiera też działania Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej. - A więc służą bezpieczeństwu naszej ojczyzny codziennie. Są zawsze gotowi, są zawsze blisko. Możemy na nich liczyć - powiedział Błaszczak.

Skażenie Odry. Katastrofa ekologiczna

W Odrze, na odcinku od Oławy, doszło do katastrofy ekologicznej. Sygnały o masowym pomorze ryb były zgłaszane od końca lipca. Od piątku obowiązuje zakaz wstępu do rzeki w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. 

Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb. Setki ochotników włączyły się w zbieranie martwych zwierząt po niemieckiej stronie rzeki, we wschodniej Brandenburgii. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca.

Jak informowały WOT, od piątku ochotnicy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają w usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej i oczyszczaniu brzegu Odry. Według zapowiedzi WOT wypełniają zadania na lądzie i na strażackich łodziach. W każdym zespole jest ratownik wodny. Żołnierze zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej - rękawice, wodery i w maski. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy