Sąd zdradza powody opóźnienia. Chodzi o Wąsika i Kamińskiego
Chociaż zgodnie z Kodeksem postępowania karnego standardowy czas na sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku wynosi dwa tygodnie, Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył ten termin w sprawie dotyczącej Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. - Sprawa liczy 38 tomów akt jawnych i 40 tomów niejawnych - przekazała Interii Mirosława Chyr, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie.
Politycy PiS i byli szefowie CBA zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu. Osadzono w zakładach karnych w Przytułach Starych oraz w Radomiu. Prawomocny wyrok w ich sprawie wydano 20 grudnia. Jak podał RMF FM, obrońca Wąsika i Kamińskiego zapowiedział złożenie kasacji, której celem ma być uniewinnienie obydwu działaczy.
Żeby mec. Michał Zuchmantowicz mógł zwrócić się do Sądu Najwyższego, potrzebuje pisemnego uzasadnienia wyroku z Sądu Okręgowego w Warszawie. Jak szybko powstanie? "Uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu w terminie 14 dni" - stanowi art. 457 Kodeksu postępowania karnego.
Skazani politycy PiS. Trafili do więzienia
Jak dowiedziała się Interia, w sprawie pisemnego uzasadnienia wyroku i kasacji, politycy PiS muszą liczyć się z przedłużeniem terminu. Dokument pojawi się najszybciej 15 kwietnia 2024 r. Dlaczego? - Z uwagi na zawiłość sprawy i jej obszerność - odpowiada Interii Mirosława Chyr, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie. - Sprawa liczy 38 tomów akt jawnych i 40 tomów niejawnych, co powoduje, że zachodzi konieczność sporządzenia uzasadnienia w dużej części niejawnej w Kancelarii Tajnej Sądu - podkreśliła.
Obydwaj politycy PiS stracili swoje mandaty poselskie i zostali osadzeni w więzieniu. Zgodnie z wyrokiem, mają tam spędzić dwa lata. Mariusz Kamiński - zdaniem sądu - 16 lat temu "zaplanował, zorganizował i zrealizował" prowokację z wykorzystaniem podrobionych dokumentów i nielegalnych podsłuchów, która stała się podstawą do skazania go prawomocnym wyrokiem. Maciej Wąsik nie dopełnił natomiast obowiązku odmowy wykonania polecenia i przekroczył uprawnienia.
Pod wyrokiem podpisali się sędziowie Anna Bator-Ciesielska, Grzegorz Miśkiewicz i Mariusz Iwaszko.
Jakub Szczepański