Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Resort edukacji opublikował ważne wytyczne. Dotyczą wypoczynku dzieci i młodzieży
Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny opublikowały wytyczne dotyczące organizacji zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022. Nowe zasady mają na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem.
Publikacja wytyczna zbiega się w czasie z rozpoczęciem przerwy świątecznej w szkołach i przedszkolach.
Przerwa świąteczna w szkołach
W kalendarzu roku szkolnego 2021/2022 od 23 grudnia do 2 stycznia w szkołach nie ma zajęć - jest przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Formalnie przerwa trwa do 31 grudnia, ale 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym, dodatkowo przypada w sobotę, a 2 stycznia przypada w niedzielę.
Do nauki zdalnej uczniowie wrócą więc dopiero po niedzieli - 3 stycznia. Do nauki stacjonarnej w szkołach wrócą 10 stycznia.
Wytyczne dotyczące organizacji zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży
Wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022 opublikował na swojej stronie internetowej w środę resort edukacji i nauki.
Celem opisanych procedur jest m.in. wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń zmniejszających ryzyko zakażenia dzieci i młodzieży podczas pobytu na wypoczynku, minimalizowanie ryzyka zakażenia poprzez wprowadzenie zrozumiałego regulaminu dla uczestników wypoczynku oraz ich rodziców lub prawnych opiekunów lub pełnoletnich uczestników chcących uczestniczyć w wypoczynku.
Wytyczne podzielono na cztery części:
- Pierwsza dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom podczas pobytu na wypoczynku
W wytycznych napisano m.in., że uczestnicy zimowego wypoczynku powinni być zdrowi w dniu wyjazdu, co poświadczyć mają ich rodzice lub prawni opiekunowie dziecka lub pełnoletni uczestnicy w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
Obiekt, w którym odbywa się wypoczynek powinien mieć też infrastrukturę umożliwiającą zapewnienie izolacji osobom z objawami wskazującymi na wystąpienie infekcji, w tym w szczególności choroby zakaźnej. Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, blatów, włączników.
W wytycznych są też wskazówki dotyczące wyżywienia. Na przykład rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków. Po każdej grupie należy dezynfekować blaty stołów i poręcze krzeseł.
Ferie zimowe 2022. Kiedy wypadają?
Wytyczne dotyczące organizacji zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży będą obowiązywały najprawdopodobniej także podczas zbliżających się ferii zimowych 2022.
Ferie zimowe to standardowo dwa tygodnie wolnego od zajęć lekcyjnych dla szkół i przedszkoli. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki terminy na kolejny rok wypadają następująco:
- 17 - 30 stycznia 2022 - Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
- 24 stycznia - 6 lutego 2022 - Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 31 stycznia - 13 lutego 2022 - Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 14 - 27 lutego 2022 - Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
INTERIA.PL/PAP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje