Reklama

Reperacje od Niemiec. Minister Mularczyk apeluje do Rady Europy

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk apeluje do sekretarz generalnej Rady Europy Mariji Pejczinović Burić. Chodzi o współpracę w zakresie uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. Wezwanie polityka PiS zaadresowane jest także do Komitetu Ministrów RE.

Arkadiusz Mularczyk podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że Polska konsekwentnie stara się umiędzynarodowić sprawę odszkodowań wojennych dla Polski za straty poniesione w wyniku II wojny światowej.

Reparacje wojenne od Niemiec. Mularczyk apeluje do Rady Europy

- Dzisiaj chcę poinformować o kolejnej inicjatywie. Zwracam się do sekretarz generalnej Rady Europy pani Mariji Pejczinović Burić oraz Komitetu Ministrów Rady Europy z prośbą o nawiązanie współpracy przy kwestii uzyskania odszkodowań wojennych od Niemiec poniesionych w wyniku II wojny światowej - przekazał wiceszef MSZ.

Jak stwierdził, państwo niemieckie nie poczuwa się do odpowiedzialności, aby te straty Polsce wyrównać mimo wysłania oficjalnej noty dyplomatycznej i wielu apeli ze strony polskich władz. - Nie widzimy chęci ani akceptacji podjęcia rozmów w tej sprawie - zaznaczył Mularczyk.

Reklama

Dodał, że podczas ostatniej sesji Rady Europy w październiku przekazał Burić raport o polskich stratach wojennych. - Sekretarz generalna Rady Europy ze zrozumieniem odniosła się do naszych słusznych postulatów i podkreśliła, że tego typu sprawy powinny być rozstrzygane w formule dialogu pomiędzy zainteresowanymi stronami - mówił wiceminister spraw zagranicznych i szef zespołu odpowiedzialnego za raport o stratach poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł PiS, obecny wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. 

Czytaj też: Niemieckie media: Polska "umiędzynarodowiła" sprawę reparacji

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Arkadiusz Mularczyk | reparacje od niemiec | Rada Europy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy