Marsz w Warszawie. Wśród uczestników politycy PiS. "Tu jest Polska"
W Warszawie odbył się marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego. Zgromadzeni wyruszyli sprzed pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu i udali się w stronę Placu Zamkowego.

Do udziału w marszu zapraszał jeszcze końcem marca prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Wzywam wszystkich patriotów do udziału w marszu z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego czyli symboli woli, suwerenności i siły polskiego ducha" - pisał polityk.
W sobotę w centrum Warszawy wśród zgromadzonych pojawili się m.in. były premier Mateusz Morawiecki, kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, prezes PiS Jarosław Kaczyński czy europoseł Patryk Jaki.
Uczestnicy wydarzenia przynieśli flagi Polski oraz transparenty - na jednym z nich można przeczytać "Bóg, honor, ojczyzna".
Marsz w Warszawie. Donald Tusk zamieścił nagranie, promuje inne wydarzenie
Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Następnie uczestnicy zatańczyli poloneza, próbując pobić rekord liczby par.
Do zgromadzonych na Placu Zamkowym przemawiał wspierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. - Mimo że Polskę wymazano z map świata i Europy, to wolność Polaków żyła głęboko w sercach - mówił.
- Jesteśmy zobowiązani wobec naszej ponad 1000-letniej przeszłości, wobec naszego dziedzictwa narodowego, naszej pamięci. Jesteśmy zobowiązani wobec naszej przyszłości - podkreślał Nawrocki.
Prezes IPN nadmienił też, abyśmy "dbali o swoją wolność i suwerenność". - To nasze zobowiązanie - dodał. Tłum kilkukrotnie odpowiadał, skandując: "Tu jest Polska".
Tymczasem, niemal w tym samym momencie, kiedy rozpoczął się marsz promowany przez Prawo i Sprawiedliwość, premier Donald Tusk zamieścił w sieci wpis.
"Świętujmy wspólnie Tysiąclecie Korony Polskiej!" - napisał szef rządu, zapraszając na marsz, który zaplanowano na 26 kwietnia. Na minutowym filmie widać urywki archiwalnych nagrań, na których pojawia się m.in. papież Jan Paweł II. W tle słychać także fragment jego przemowy.
Pokazano także fragmenty ważnych wydarzeń dla Polski i Polaków - powstanie "Solidarności", przystąpienie do Unii Europejskiej, czy sukcesy sportowców.
1000-lecie Królestwa Polskiego. Obchody w Warszawie
Na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu zaapelowano: "Niech cała Europa zobaczy ten piękny obrazek na 1000-lecie Królestwa Polskiego".
Dalej podkreślono, że polonez jako taniec, jest "symbolem długości, siły, atrakcyjności i znaczenia polskiej kultury na świecie".
Jarosław Kaczyński, również końcem marca, podkreślał, że "jest dziś wiele powodów, aby zademonstrować, że my - ludzie kochający Polskę - tu jesteśmy". W związku z sobotnim marszem, w stolicy trzeba spodziewać się utrudnień w ruchu.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!