Reklama

Rekordy ciepła pobite. W styczniu w Polsce tak ciepło jeszcze nie było

W Warszawie pobity został rekord ciepła stycznia dla całej Polski. Przed południem w stycznia 2023 r. na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 stopnia Celsjusza - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Z kolei nocny pomiar z godz. 3.00 w punkcie w Głuchołazach pokazał także rekordowe 18,7 st. C.

W pierwszym dniu 2023 roku zostały pobite rekordy temperatur dla stycznia - przekazała Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. 

Pogoda. Rekordy ciepła w Polsce. Trudno uwierzyć, że to styczeń

W Głuchołazach (opolskie) po godzinie 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia Celsjusza

Rekord ciepła w ciągu dnia został pobity w Warszawie, gdzie przed południem na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 stopnia. "A temperatura wciąż delikatnie rośnie, do końca dnia daleko" - skomentował Instytut.

- Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj na Okęciu mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord jeżeli chodzi o temperaturę maksymalną w styczniu - przypomniała synoptyk Anna Woźniak, cytowana przez PAP.

Reklama

Jak wyjaśniła, rekordowe temperatury zawdzięczamy napływowi ciepła z południowego zachodu.

Kiedy nadejdzie zmiana pogody? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii

Pogoda. Kiedy wróci prawdziwa zima?

- W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że obecny nad Polską układ baryczny 'zaciągnął' do nas porcję powietrza zwrotnikowego znad Hiszpanii. Już jutro przemieści się ona na wschód. W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia będzie jeszcze stosunkowo ciepło, z przeplatanką rozpogodzeń i deszczu - przekazała Anna Woźniak. 

Jak dodała, na weekend od północnego wschodu może już wrócić do nas prawdziwa zima z opadami deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu, choć na tę chwilę nie są to jeszcze prognozy z dużym stopniem prawdopodobieństwa.

W niedzielę nad ranem wysokie temperatury odnotowano także w Słubicach i Legnicy, gdzie temperatura powietrza o 4 rano wynosiła 16,9 stopni Celsjusza. Z kolei w Krakowie o tej godzinie termometry pokazały 3,6 stopnia - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ta apka mówi, kiedy spadnie śnieg - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | IMGW

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy