Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Przyznano Nagrody Pro Publico Bono

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Rzeszowskiej, oraz tygodnik "Mazowieckie To i Owo" otrzymały Nagrody Pro Publico Bono. Wręczenie wyróżnień odbyło się w poniedziałek w Collegium Maius UJ w Krakowie.

Rozstrzygnięcie konkursu „Samorządność dla solidarności” /Krzysztof Zając/Interia.tv

Nagroda ma charakter honorowy, jednak laureaci otrzymali także nagrody finansowe ufundowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

- Nas nie interesuje bylejakość, ale jakość. Wy potrafiliście się wznieść ponad przeciętność - mówił do zwycięzców konkursu członek kapituły Nagrody prof. Mieczysław Janowski.

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach (woj. podkarpackie) funkcjonuje od 19 lat. Nagrodę Pro Publico Bono - Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiego odebrał za działalność społeczną. - Ośrodek jest ogólnie dostępny, ale w sposób szczególny służy ubogim, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Jest on przykładem budowania więzi między ludźmi. Można bez przesady powiedzieć, że jest to perła w diademie szlachetnych działań prowadzonych przez rzeszowską Caritas. Ta placówka Kościoła katolickiego otwarta jest też na osoby innych wyznań - mówił podczas uzasadnienia werdyktu jury były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Tygodnik "Mazowieckie To i Owo" zwyciężył konkurs na Nagrodę Pro Publico Bono za "Samorządność dla solidarności" im. Bolesława Wierzbiańskiego. Wyróżnienie, przyznawane kiedyś samodzielnie przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, otrzymują wydawcy i dziennikarze prasy lokalnej za "dostarczanie obywatelom wiedzy na temat spraw społecznych, istotnych lokalnie, przyczynianie się do wzmocnienia więzi i poszerzenie przestrzeni dla budowy społeczeństwa obywatelskiego".

Niezależny tygodnik "Mazowieckie To i Owo" jest wydawany od 1990 r.  - Staramy się przekazywać czytelnikom ciekawe, kompleksowe wiadomości. Niewiele osób docenia jednak naszą - jakże trudną - pracę. Odbiorcy rzadko mówią nam "dziękuję", nie zastanawiają się nad tym, ile wysiłku musimy włożyć, by powstała gazeta - powiedział red. Robert Nowiński z "Mazowieckie To i Owo".

Honorowy Tytuł "Instancja Pro Publico Bono"

przyznano Towarzystwu im. Hipolita Cegielskiego "w uznaniu zasług na wielu polach aktywności społecznej oraz dla podkreślenia kulturowej i państwotwórczej roli". Jak przypomniał Stępień, w tym roku przypada 200. rocznica urodzin Hipolita Cegielskiego "uważanego za jednego z największych mistrzów polskiej pracy organicznej i dlatego szczególną uwagę poświęcamy dziedzictwu pracy organicznej i jej tradycji we współczesnej Polsce".

Kapituła Nagrody przyznała także cztery wyróżnienia w konkursie na Nagrodę Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiego: Fundacji Gębiczyn (Gębiczyn niedaleko Czarnkowa, woj. wielkopolskie) za prowadzenie Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej - Partnerstwo i pasja; Chrześcijańskiemu Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko" w Krakowie - za całokształt działalności; Rodzinie Blicharskich ( w partnerstwie z Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i Biblioteką Jagiellońską)- za stworzenie Archiwum Tarnopolskiego; Fundacji Orszak Trzech Króli z Warszawy za organizację Orszaku Trzech Króli.

Fundację Gębiczyn założyli pedagodzy Alina i Stefan Wawrzyniakowie w 1997 r. W swoim Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej prowadzą działania edukacyjne, kulturalne dla dzieci. Osobom dorosłym, zagrożonym wykluczeniem - np. długotrwale bezrobotnym - umożliwiają zrobienie pierwszego kroku na drodze do odnalezienia się na rynku pracy.

Stowarzyszenie "Ognisko" działa od 1992 r.  Wspiera terapię i rehabilitację dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Aktywizuje swoich podopiecznych społecznie. "Czerpiąc inspiracje z Ewangelii staramy się propagować chrześcijańską postawę wobec osoby niepełnosprawnej i jej rodziny oraz respektować ich równe z innymi prawa. W swych działaniach odkrywamy i ukazujemy społeczeństwu wartości i dary osób niepełnosprawnych oraz dążymy do zapewnienia im należnego miejsca w rodzinie, społeczeństwie i Kościele" - podkreślił prezes zarządu Stowarzyszenia Andrzej Wolski.

Czesław i Kazimiera Blicharscy od początku lat 70. ubiegłego wieku gromadzili materiały związane z Ziemią Tarnopolską - ich "małą ojczyzną". Swoje Archiwum Tarnopolskie przekazali w 2010 r. Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie. Kolekcja dokumentów, fotografii, relacji i wspomnień, jakie Blicharscy zdobyli od tarnopolan rozsianych po całym świecie, to olbrzymi zbiór liczący ponad 30 metrów bieżących archiwaliów, w tym ponad 4 tys. unikatowych fotografii z XIX i XX w.

Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy istnieje od 2010 r. Jej głównym celem jest przywrócenie Święta Objawienia Pańskiego oraz propagowanie wartości prorodzinnych. Fundacja organizuje Orszaki Trzech Króli. Dzięki jej zaangażowaniu w styczniu orszak przeszedł ulicami 92 polskich miast. W Warszawie w orszaku udział wzięło 50 tys. osób.

Wręczenie nagród było elementem Dni Dziedzictwa Jana Pawła II

Wręczenie nagród było elementem obchodzonych przez Fundację Pro Publico Bono Dni Dziedzictwa Jana Pawła II.

Nagroda Pro Publico Bono przyznawana jest od 1999 r. Inicjatorem zorganizowania konkursu dla uczczenia 10. rocznicy odzyskania wolności był ówczesny premier Jerzy Buzek. Od tamtego czasu konkurs, którego celem jest promowanie aktywności obywatelskiej, co roku przeprowadza Fundacja Pro Publico Bono. Nagroda ma charakter honorowy, jednak laureaci otrzymują także nagrody finansowe ufundowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Od 2011 r. tematem przewodnim Nagrody Pro Publico Bono jest "Samorządność dla solidarności".

Dotychczasowi zwycięzcy Nagrody

Wśród dotychczasowych zwycięzców Nagrody były m.in. Fundacja Brata Alberta, Fundacja Dzieci Niczyje, Centrum im. Adama Smitha, Polska Akcja Humanitarna, Polska Akademia Umiejętności, Fundacja Itaka, Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, Caritas Polska, Zjednoczenie Łemków, Fundacja Pogranicze w Sejnach.

Mirosław Dzielski urodził się w 1941 r. w Krakowie, a zmarł w 1989 r. w stanie Maryland w USA. Był politykiem, działaczem opozycyjnym, filozofem. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od końca lat 70. związany był z krakowskim środowiskiem opozycyjnym. Był współtwórcą Klubu Myśli Politycznej "Dziekania" oraz twórcą Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego. W 1989 r. wyjechał na stypendium do USA. W 2007 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bolesław Wierzbiański urodził się w 1913 r. w Bachórzu w Małopolsce. Od młodych lat działał w Związku Harcerstwa Polskiego, a na studiach - w Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej. Był działaczem przedwojennego Światowego Związku Polaków z Zagranicy zwanego Światpolem. Po klęsce wrześniowej 1939 r., na polecenie prezydenta Władysława Raczkiewicza, odbudował ten związek we Francji, a po przeniesieniu go do Anglii - rozwinął jego działalność. W 1956 r. wyjechał z Anglii do Nowego Jorku, gdzie w 1971 r. założył polskojęzyczny "Nowy Dziennik". Z czasem gazeta stała się największym i najbardziej znaczącym pismem polonijnym. Był jej redaktorem naczelnym do śmierci w 2003 r.

PAP

Zobacz także