Profesor Małgorzata Gersdorf z zarzutami dyscyplinarnymi

Oprac.: Mateusz Kucharczyk

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
5
Udostępnij

Profesor Małgorzata Gersdorf, była I Prezes Sądu Najwyższego, usłyszała zarzuty dyscyplinarne - potwierdził sędzia Piotr Schab, Nadzwyczajny Rzecznik Dyscyplinarny wyznaczony przez prezydenta do wyjaśnienia kilku spraw sędziów SN. Chodzi o uchwałę połączonych (niepełnych) Izb Sądu Najwyższego ze stycznia 2020 r.

Na zdjęciu z 2020 r. była Pierwsza Prezes Sadu Najwyższego Małgorzata Gersdorf
Na zdjęciu z 2020 r. była Pierwsza Prezes Sadu Najwyższego Małgorzata GersdorfJacek Dominski/REPORTEREast News

- Odnosząc się do treści zarzutu, to nie jestem upoważniony do jego publicznego komunikowania przed zaznajomieniem się z treścią zarzutu przez prof. Małgorzatę Gersdorf - zastrzegł sędzia Schab.

O zarzucie dyscyplinarnym wobec prof. Gersdorf poinformował wcześniej portal wPolityce.pl. Według niego sprawa znajdowała się w gestii właśnie sędziego Piotra Schaba, Nadzwyczajnego Rzecznika Dyscyplinarnego i jednocześnie prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. To on miał wystąpić do prof. Małgorzaty Gersdorf, by ta wyjaśniła okoliczności, w których doszło do posiedzenia Izb SN w styczniu 2020 r. To wtedy - jak przekonywał rzecznik - niezgodnie z Konstytucją i z pominięciem sporu kompetencyjnego, tzw. starzy sędziowie Sądu Najwyższego podważyli status sędziów i samej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Pełnomocnik nie wie nic o oficjalnych zarzutach dla prof. Gersdorf

Przypomnijmy, że I prezes SN skorzystała wówczas z uprawnień do zebrania takiego grona i przedstawienia mu pytania prawnego. Członkowie izb cywilnej, karnej i pracy mieli rozstrzygnąć wspólnie, czy izba dyscyplinarna i zasiadający w niej sędziowie stanowią tworzą legalny organ. Wszystkie trzy izby uznały wtedy, że można podważać prawo do orzekania sędziów, powołanych z udziałem nowej KRS.

Na krótko przed tym wydarzeniem posiedzenie SN próbowała zablokować marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zwracając się do Trybunału Konstytucyjnego. Chciała, by rozstrzygnął on rzekomy spór kompetencyjny między Sejmem, SN a prezydentem.

Decyzja w TK zapadła błyskawicznie, a PiS wskazywało, że posiedzenie nie powinno się odbyć. To właśnie tej kwestii mają dotyczyć zarzuty dyscyplinarne. Nadzwyczajny Rzecznik Dyscyplinarny domagał się od Gersdorf wyjaśnienia, dlaczego nie zastosowała się do decyzji Trybunału.

Pełnomocnik Gersdorf sędzia Piotr Prusinowski z SN pytany przez portal wPolityce.pl stwierdził, że "nie wie nic o oficjalnych zarzutach dla prof. Gersdorf". Sprawy nie chciał także skomentować inny pełnomocnik byłej I Prezes SN, adwokat Piotr Zemła.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Ziobro w ''Gościu Wydarzeń'' o reformie sądownictwa: UE okrada Polskę
      Ziobro w ''Gościu Wydarzeń'' o reformie sądownictwa: UE okrada PolskęPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na