Prezydent stolicy zakazała Marszu Niepodległości. 24 godziny na odwołanie

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę, że podjęła decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. Organizatorzy mogą odwołać się od tej decyzji. Jak wygląda procedura?

Marsz Niepodległości zorganizowany przez środowiska narodowe, 2017 r.
Marsz Niepodległości zorganizowany przez środowiska narodowe, 2017 r.Simona SupinoAgencja FORUM

Zgodnie z ustawą Prawo o zgromadzeniach, prezydent stolicy miała prawo wydać decyzję o zakazie organizacji nie później niż na 96 godzin przed planowaną datą zgromadzenia, m.in. jeśli:

"1) jego cel narusza wolność pokojowego zgromadzenia się, jego odbycie narusza art. 4 (który mówi, że w wydarzeniach nie mogą uczestniczyć m.in. osoby posiadające materiały pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały lub narzędzia - przyp. red.) lub zasady organizowania zgromadzeń albo cel zgromadzenia lub jego odbycie naruszają przepisy karne;

2) jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, w tym gdy zagrożenia tego nie udało się usunąć w przypadkach, o których mowa w art. 12 lub art.13".

Teraz organizatorzy mają prawo w ciągu 24 godzin odwołać się od tej decyzji do sądu okręgowego, który musi rozpatrzyć to odwołanie "niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od wniesienia odwołania".

Jak stanowi ustawa Prawo o zgromadzeniach,  postanowienie sądu okręgowego przysługuje "w terminie 24 godzin od jego wydania zażalenie do sadu apelacyjnego, który rozpoznaje je w terminie 24 godzin. Od postanowienia sadu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.

JK

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na