Reklama

Premier Morawiecki po rozmowie z prezydentem Macronem

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Informację jako pierwsza podała Interia, przebieg dyskusji potwierdził później rzecznik rządu. Tematem rozmowy był m.in. kryzys energetyczny i KPO.

Tematem rozmowy premiera Polski i prezydenta Francji były kryzys energetyczny oraz sprawy rozwoju energetyki jądrowej w Europie. Oprócz tego poruszono kwestię KPO i wojny w Ukrainie. 

Przypomnijmy, że w grudniu Francja zadeklarowała chęć wsparcia polskiej transformacji energetycznej wraz z firmami pracującymi przy morskich projektach wiatrowych i krajowym programie nuklearnym.

Morawiecki z Macronem o energetyce. Polska nie wybrała oferty Francji ws. atomu

W sierpniu 2022 r. premier Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji. Tematem ich rozmów także były kwestie energetyczne. - Polska i Francja w ciągu ostatnich miesięcy starały się zreformować głęboko rynek energii elektrycznej. Mam nadzieję, że doprowadzimy te działania do końca - podkreślił wówczas Emmanuel Macron.

Reklama

Przypomnijmy, że to amerykańskie oraz południowokoreańskie firmy mają wybudować w Polsce elektrownie jądrowe. Tym samym Warszawa odrzuciła ofertę, którą złożyła Francja.

Ostatniego dnia października 2022 r. spółki ZE PAK, PGE oraz koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie

Projekt będzie oparty na koreańskiej technologii reaktorów APR1400. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział współpracę z amerykańskim Westinghouse.

Wcześniejsze spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Macronem miało miejsce w listopadzie 2021 r. w Paryżu i dotyczyło sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. 

Natomiast w lutym 2020 r. doszło w Warszawie do podpisania Programu Współpracy na lata 2020-2030 w ramach Polsko-Francuskiego Partnerstwa Strategicznego.

Porozumienie ws. pułapu gazu w UE

W grudniu 2022 r. Morawiecki powiedział w rozmowie z "Euronews", że "niektóre kraje, które muszą sobie radzić z tym kryzysem (energetycznym - red.), robią to bardzo, bardzo samolubnie, jeśli chodzi o ceny gazu i ropy". 

Deklaracja ta padła przy okazji unijnych rozmów dotyczących pułapu na ceny gazu. Polska była za wprowadzeniem ogólnounijnego porozumienia. 

Ostatecznie kraje UE po czterech miesiącach sporów uzgodniły pułap ceny hurtowej na gaz. Kontrakty powyżej 180 euro za megawatogodzinę nie będą legalne, co ma okiełznać ceny głównie przy zapełnianiu magazynów na przyszłą zimę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | Francja | Mateusz Morawiecki | Emmanuel Macron

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy