Polak poleci w kosmos, Tusk nie krył dumy. "Prawdziwy przełom"
"Zwieńczeniem pierwszego etapu" oraz "prawdziwym przełomem" nazwał Donald Tusk zbliżającą się misję kosmiczną AX-4. W międzynarodowej grupie astronautów znalazł się Sławosz Uznański-Wiśniewski. - Będę miał okazję zabrać 13 eksperymentów z Polski, są przygotowywane, a niektóre przeszły ścieżkę akceptacji do lotu - przekazał.

Premier Donald Tusk, minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej wzięli udział w spotkaniu z załogą misji AX-4. We wspieranej przez NASA misji kosmicznej weźmie udział Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski.
- Jestem bardzo wzruszony. Widzę coś bardzo symbolicznego w tym, że gościmy głównych bohaterów tego polskiego lotu kosmicznego - zaczął szef rządu. W misji oprócz przedstawiciela Polski weźmie udział astronauta z Węgier i Indii oraz obywatelka Stanów Zjednoczonych.
Polak poleci w kosmos. Tusk: To zwieńczenie pierwszego etapu
- Dla Polski to bardzo ważny moment. Wiem, że pan (Uznański-Wiśniewski - red.) będzie miał pamiątki związane z Polską, ten wymiar symboliczny ma znaczenie, ale mówiąc serio: to jest dla nas prawdziwy przełom - kontynuował premier.
Tusk wskazywał, że lot Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego jest tylko zwieńczeniem pierwszego etapu, a Polska inwestuje w eksplorację kosmosu. - Mamy tam ambitne programy naukowe, m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji w kosmosie - wyjaśniał.
- Kto obserwuje wojnę w Ukrainie, ten wie, jak kluczową rolę odgrywają te możliwości, które rodzą się gdzieś w kosmosie - czy to jest łączność satelitarna, czy to są już operacje bezpośrednio na froncie - przekonywał premier. W tym kontekście zwrócił uwagę na wsparcie USA i Europy, dzięki którym "możemy czuć się bezpiecznie".
- Będziemy pomagać, żeby popularyzować nie tylko loty kosmiczne, ale naukę - mówił lider KO, wskazując na wielką popularność otwartego przed kilkunastoma laty Centrum Nauki Kopernik.
Misja AX-4. Będzie polska flaga na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Uznański-Wiśniewski wskazywał, że jest ogromnie wzruszony i dumny, iż będzie miał okazję zawiesić flagę Polski na Międzynarodową Stację Kosmiczną. - Będę miał okazję zabrać 13 eksperymentów z Polski, są przygotowywane, a niektóre przeszły ścieżkę akceptacji do lotu - podkreślał.
Następnie wyraził nadzieję, że "znajdziemy na stałe swoje miejsce w kosmosie długoterminowo i będziemy rośli jako międzynarodowy gracz, kształtujący przyszłość technologiczną Europy. Myślę, że mamy na to potencjał".
Lot w kosmos jest organizowany przez firmę Axiom Space i wystartuje z kosmodromu na Florydzie nie wcześniej niż w kwietniu 2025 roku. Prywatna misja powinna potrwać łącznie 14 dni.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!