Reklama

Krzysztof Paszyk

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 (12:02)AktualizacjaPiątek, 10 maja 2024 (11:12)

Krzysztof Michał Paszyk to polski prawnik, samorządowiec i polityk. Od 2015 poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji. Od 2023 r. przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga. W maju 2024 r. Krzysztof Paszyk został ministrem rozwoju i technologii.

Krzysztof Paszyk
Krzysztof Paszyk/Pawel Wodzynski/East News

Krzysztof Paszyk

Krzysztof Paszyk - wykształcenie i kariera

Krzysztof Michał Paszyk studiował prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł magistra uzyskał w 2005 roku.

Po ukończeniu studiów zaangażował się w działalność polityczną jako działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wówczas pracował jako asystent posłów tej partii, a następnie awansował na stanowisko wiceprezesa struktur wojewódzkich PSL. Ponadto pełnił funkcje szefa struktur w powiecie obornickim oraz był członkiem rady naczelnej PSL.

W 2006 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Pile (woj. wielkopolskie).

Krzysztof Paszyk - działalność polityczna

W 2006 roku Krzysztof Paszyk został wybrany na radnego powiatu obornickiego

W 2009 bezskutecznie ubiegał się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego.

W 2010 roku bez powodzenia kandydował do sejmiku wielkopolskiego oraz ubiegał się o stanowisko prezydenta Piły. Mandat radnego województwa zdobył w wyniku wyborów w 2014 roku, a następnie został przewodniczącym sejmiku wielkopolskiego V kadencji.

W wyborach europejskich w 2014 roku ponownie bez powodzenia starał się o mandat Europarlamentu.

W 2015 roku wystartował z listy PSL w wyborach parlamentarnych. Zdobył wówczas mandat poselski, otrzymując 3345 głosów w okręgu pilskim. W Sejmie VIII kadencji pełnił funkcję sekretarza klubu parlamentarnego PSL. Był także członkiem Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

W październiku 2017 roku został wybrany przez Sejm do komisji śledczej ds. Amber Gold jako przedstawiciel PSL.

W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskał poselską reelekcję z ramienia PSL.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał reelekcję z ramienia Trzeciej Drogi. W listopadzie 2023 roku został wybrany na przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PSL-Trzecia Droga.

10 maja 2024 r. premier Donald Tusk poinformował, że powierzył Krzysztofowi Paszykowi stanowisko ministra rozwoju i technologii.

Krzysztof Paszyk - życie prywatne

Krzysztof Michał Paszyk urodził się 10 kwietnia 1979 roku w Poznaniu.

Krzysztof Paszyk prywatnie jest żonaty.

Krzysztof Paszyk - Wiadomości

Piątek, 10 maja 2024 (11:19)
Premier Donald Tusk przedstawił zmiany w składzie Rady Ministrów. Nowymi ministrami zostali Tomasz Siemoniak, Jakub Jaworowski, Krzysztof Paszyk oraz Hanna Wróblewska. Roszady mają związek z...
Czwartek, 28 marca 2024 (17:00)
Politycy Koalicji Obywatelskiej namawiają ludowców, by w wyborach europejskich wystartowali ze wspólnego komitetu, który byłby odzwierciedleniem kształtu frakcji w europarlamencie - dowiedziała się...

Krzysztof Paszyk - Wideo