Polacy krytycznie o rządzie Tuska. Sondaż nie zostawia złudzeń
37,5 proc. ankietowanych w sondażu United Surveys uważa, że po roku rządów Donalda Tuska żyje się im gorzej niż wcześniej. Blisko 50 proc. badanych nie widzi różnicy. Jedynie kilkanaście procent respondentów zauważyło wyraźną zmianę na plus w standardzie swojego życia. W piątek mija rok od zaprzysiężenia Rady Ministrów.
Równo rok od złożenia przysięgi przez premiera i jego ministrów ankieterzy United Surveys zapytali Polaków o standard ich życia.
Sondaż przeprowadzono na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Rok rządu Donalda Tuska. Sondaż nie zostawia złudzeń
Jedynie 13,6 proc. respondentów uważa, że po roku rządów Donalda Tuska żyje im się lepiej. Z drugiej strony aż 37,5 proc. wskazało na pogorszenie warunków życia na przestrzeni ostatniego roku. 46,8 proc. nie dostrzegło wyraźnej różnicy w jakości życia, a 2,1 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
W sondażu pracownia United Surveys zbadała poszczególne elektoraty. Sympatycy koalicji w większości nie zauważyli zmiany na przestrzeni 12 miesięcy (69,1 proc.). Z kolei 24,7 proc. zadeklarowało polepszenie sytuacji, a 6,2 proc. pogorszenie.
Wyborcy opozycji (PiS, Konfederacja, Razem) nie zostawili suchej nitki na rządzie w tej materii. 68,5 proc. badanych w tej grupie uważa, że żyje im się gorzej, a jedynie 1 proc. jest przeciwnego zdania. 30,6 proc. ankietowanych nie dostrzegło zmiany.
Niepokojąco dla rządu Tuska wygląda wynik wśród niezdecydowanych oraz niegłosujących w wyborach. Blisko połowa z nich (48,6 proc.) oceniła, że ich standard życia pogorszył się. Przeciwne stanowisko zajęło 12,8 proc. badanych w tym gronie.
Co ciekawe, w negatywnej ocenie standardu życia dominują kobiety (aż 46 proc. takich wskazań). Mężczyźni raczej nie dostrzegają wyraźnych zmian (58 proc. dla tej odpowiedzi).
Sondaż na rok rządu Tuska. Mieszkańcy wsi i wielkich miast zgodnie
W poszczególnych grupach wiekowych na wzrost standardu życia zwrócili uwagę ankietowani w przedziale 30-39 lat (aż 52 proc. pozytywnych wskazań). Na przeciwnym biegunie znaleźli się najmłodsi wyborcy (jedynie 3 proc. z nich odczuło poprawę) oraz seniorzy po 70. roku życia (73 proc. wskazało na pogorszenie sytuacji).
W równym stopniu gorzej żyje się mieszkańcom wsi i wielkich miast (odpowiednio 46 i 45 proc. wskazań). Największy entuzjazm panuje w miastach średniej wielkości. 17 proc. mieszkających tam ankietowanych dostrzegło poprawę jakości życia na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.
Badanie United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zostało przeprowadzone na próbie 1000 osób w dniach 6-8 grudnia, metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI/CATI).
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!