Reklama

Petr Pavel wygrał w Czechach. Duda: Zapraszamy z wizytą

Andrzej Duda złożył gratulacje nowowybranemu prezydentowi Czech Petrowi Pavelowi. Polski przywódca pozdrowił emerytowanego generała i zaprosił go do naszego kraju.

W sobotę 28 stycznia zakończyła się II tura wyborów prezydenckich w Czechach

Czechy. Petr Pavel wygrywa. Andrzej Duda zaprasza do Polski

Nową głową państwa, która zastąpi Milosza Zemana, będzie emerytowany generał Petr Pavel, który zdeklasował swojego kontrkandydata - byłego premiera Czech - Andreja Babisza

Z gratulacjami pospieszył prezydent Polski Andrzej Duda. Te złożył we wpisie na Twittrze. "Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel" - czytamy. 

"Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy" - napisał Andrzej Duda. 

Reklama

Andrzej Duda dzownił do Petra Pavla. "Krótka, treściwa rozmowa"

Z kolei Marcin Przydacz poinformował, że prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z przyszłym prezydentem elektem Petrem Pavlem.

- To była krótka, treściwa, bardzo dobra rozmowa w dobrej atmosferze. Prezydenci wzajemnie zapewnili się o swoim przywiązaniu do dobrosąsiedzkich polsko-czeskich stosunków. Prezydent Duda zaprosił też prezydenta elekta Pavla do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce - powiedział Przydacz.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przypomniał, że Pavel w trakcie kampanii deklarował, że Polska będzie drugim krajem, który chciałby odwiedzić jako głowa państwa. - Zarówno strona Polska jak i Czeska robią wszystko, aby wzmacniać poczucie bezpieczeństwa swoich własnych obywateli. Współpraca polsko-czeska, jako państw wschodniej flanki NATO, jest tutaj bardzo istotna - zaznaczył Przydacz.

Gratulacje nowemi prezydentowi Republiki Czeskiej złożył również premier Mateusz Morawiecki

"Gratuluję generałowi Pavlowi zwycięstwa w wyborach. Polsko-czeskie partnerstwo jest gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu. Razem możemy wiele osiągnąć" - napisał szef rządu na Twitterze. 

Wybory prezydenckie w Czechach. Andrej Babisz przegrywa

W sobotę Czeska Agencja Informacyjna (CzTK) podała, że nowym czeskim prezydentem zostanie Petr Pavel. Po przeliczeniu głosów z 99,64 proc. komisji obwodowych na Petra Pavla głosowało 58,23 proc. Na Andreja Babisza 41,76 proc. 

Frekwencja wyniosła 70,31.

Po przeliczeniu wszystkich głosów w poniedziałek przebieg wyborów oceni Państwowa Komisja Wyborcza.

Wyniki mają zostać opublikowane we wtorek w Dzienniku Urzędowym. Przyszły prezydent obejmie funkcję w marcu po zaprzysiężeniu przed połączonymi izbami Parlamentu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | Petr Pavel | Czechy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy