Pęknięta tama w Stroniu Śląskim. Wody Polskie zabierają głos
Polska w dalszym ciągu mierzy się ze skutkami powodzi na południowym zachodzie kraju. Tymczasem Wody Polskie wydały komunikat w sprawie pękniętej tamy w Stroniu Śląskim, do którego doszło 15 września. "Zbiornik w Stroniu Śląskim był przygotowany na przepływ rzędu 70-80 m3/s, a przyjął falę powodziową 320 m3/s, czyli czterokrotnie większą" - czytamy.

Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podsumowało wydarzenia związane z pęknięciem tamy w Stroniu Śląskim.
W piątek 13 września o godzinie 23:00 zbiornik Stronie Śląski rozpoczął piętrzenie. Jak czytamy w opublikowanym raporcie, w sobotę 14 września o godzinie 21:13, z uwagi na przekroczenie maksymalnego poziomu piętrzenia, na zbiorniku Stronie Śląskie zaczął działać przelew powierzchniowy.
"Obsługa zbiornika utraciła możliwość bezpiecznego sterowania urządzeniami zapory" - stwierdzono.
"Nazajutrz w niedzielę ok. godz. 10:35, ze względu na ciągły napór wody na konstrukcję zbiornika, doszło do rozmycia zapory ziemnej i woda przelała się przez obiekt w całkowicie niekontrolowany sposób" - wyjaśniono w komunikacie.
Powódź w Polsce. Pęknięcie tamy w Stroniu Śląskim
"Zbiornik w Stroniu Śląskim był przygotowany na przepływ rzędu 70-80 m3/s, a przyjął falę powodziową 320 m3/s, czyli czterokrotnie większą" - podkreślono. Wody Polskie dodały, że przyczyny awarii zbiornika muszą zostać szczegółowo zbadane.
W raporcie przekazano, że w momencie przelania się wody przez zaporę ziemną zbiornika w dniu 15 września, poinformowano centrum zarządzania kryzysowego w Stroniu Śląskim za pomocą obecnej na miejscu straży miejskiej. "To była jedyna możliwa droga komunikacji w tym momencie, ponieważ wystąpił całkowity brak łączności telefonicznej i komunikacji w całym regionie" - dodano.
Nadzór wodny w Kłodzku otrzymał nieoficjalne informacje, że nastąpiło przebicie zapory ziemnej zbiornika w Stroniu Śląskim około godziny 11:45.
"Niestety nie można było potwierdzić tych informacji z powodu braku łączności. Dopiero o godzinie 13:05 potwierdzono te informacje. O wszystkim na bieżąco informowane było Centrum Operacyjne RZGW we Wrocławiu" - relacjonują Wody Polskie.
Stronie Śląskie. Wody Polskie tłumaczą
Wody Polskie zapewniają w raporcie, że zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ustawy Prawo wodne, utrzymuje swoje obiekty hydrotechniczne "w należytym stanie".
"Corocznie wykonywane są wiosenne i jesienne przeglądy urządzeń wodnych, mające na celu sprawdzenie ich funkcjonowania oraz ewentualnie określenie niezbędnego zakresu prac utrzymaniowych" - napisano.
Jak dodano, "wszelkie obiekty hydrotechniczne należące do PGW Wody Polskie podlegają, zgodnie z ustawą Prawo budowlane obowiązkowym okresowym kontrolom stanu technicznego oraz zgodnie z ustawą Prawo wodne, oceną stanu technicznego oraz stanu bezpieczeństwa".
Według raportu zbiornik w Stroniu Sląskim przeszedł ostatnią kontrolę pięcioletnią w 2022 roku, natomiast ostatnią kontrolę roczną w listopadzie 2023 roku.
"Na podstawie ogólnej oceny stanu technicznego i bezpieczeństwa w 2022 roku stwierdzono, że obiekt jest w dobrym stanie. Stan bezpieczeństwa oceniono na niezagrażający bezpieczeństwu" - donoszą Wody Polskie.
"Kontrola okresowa roczna z 2023 roku, na podstawie przeprowadzonych badań i oględzin, stwierdziła że podłoże, konstrukcja, urządzenia przeciwfiltracyjne, urządzenia drenażowe oraz urządzenia do przepuszczania wody są w dobrym stanie. Stan aparatury kontrolno-pomiarowej oceniono jako dostateczny" - podano w komunikacie.
Pęknięcie tamy w Stroniu Śląskim. Wody Polskie o pracach
W raporcie wypunktowano także prace remontowe, jakie były wykonywane w obrębie zbiornika w Stroniu Śląskim. W 2011 roku przeprowadzony został remont zapory. Trzy lata później w porozumieniu z Gminą Stronie Śląskie przygotowano ścieżkę pieszo-rowerową na koronie zapory wraz z rampą wejściową i instalacją oświetlenia.
Wody Polskie w 2020 roku dokonały też interwencyjnego czyszczenia urządzeń upustowych suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim, po przejściu wysokich stanów wód w dniach 14-20.10.2020.
Natomiast w 2023 roku wyremontowały koryto potoku Morawa na terenie czaszy zbiornika Stronie Śląskie.
Wykonywano też prace instalacyjne w pomieszczeniach biurowych, a przy zaporze doziemne okablowanie.
"Prace zostały wykonane zgodnie z wcześniej opracowaną dokumentacją projektową, wymaganą przepisami Prawa budowlanego i Prawa wodnego, a ich rodzaj oraz miejsce wykonywania nie miało wpływu na stabilność konstrukcji zapory" - zapewniono.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!