Stronie Śląskie
uzyskało prawa miejskie w 1967 roku. Miasto ma bogatą historię, która przypada zarówno na okresy przynależności do
Czech, jak i
Niemiec oraz
Polski.
Stronie Śląskie - atrakcje turystyczne i warunki przyrodnicze
Stronie Śląskie leży w malowniczej dolinie trzech rzek: Białej Lądeckiej, Janówki i Morawki. Miasto jest znane z licznych szlaków turystycznych oraz pobliskich atrakcji - m.in. Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie oraz kompleksu narciarskiego w Czarnej Górze.
Stronie Śląskie - powódź stulecia w 1997 roku
W lipcu 1997 roku Stronie Śląskie, podobnie jak wiele innych miejscowości w Polsce, zostało dotknięte przez katastrofalną powódź, która zyskała miano "powodzi tysiąclecia".
W wyniku intensywnych opadów deszczu i gwałtownego wzrostu poziomu wód rzek, w tym Białej Lądeckiej, miejscowość została zalana, a infrastruktura miasta uległa zniszczeniom.
Wiele domów zostało uszkodzonych, drogi były nieprzejezdne, a mieszkańcy Stronia Śląskiego musieli mierzyć się z brakiem dostępu do prądu czy wody pitnej. Powódź z 1997 roku była jedną z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły region, pozostawiając trwałe ślady w pamięci lokalnej społeczności.
Po kataklizmie miasto odbudowywało się i modernizowało infrastrukturę przez kilka kolejnych lat.
Stronie Śląskie - powódź w 2024 roku
Miasto Stronie Śląskie poważnie ucierpiało także podczas powodzi w 2024 roku, która była wynikiem nawalnych opadów deszczu we wrześniu tego roku. W wyniku przerwania tamy na rzece Morawce woda przedarła się do miasta i zalała je drugą falą powodziową. Część mieszkańców musiała zostać ewakuowana.
Poważnym uszkodzeniom uległa infrastruktura komunalna oraz drogowa, a na ulicach grasowali szabrownicy. Stronie Śląskie stało się jednym z najbardziej poszkodowanych miast podczas kataklizmu.
Według lokalnych władz odbudowa miasta - zarówno jego zniszczonej infrastruktury, jak prywatnych obiektów - ponownie będzie trwała wiele lat.