Reklama

Paweł Kukiz spotkał się z prezydentem. "W październiku projekt ustawy"

Głównym tematem rozmów między prezydentem a liderem Kukiz'15, które odbyło się w czwartek wieczorem, była kwestia wprowadzenia do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju. - W październiku projekt w tej sprawie powinien pojawić się w Sejmie - zapowiedział Paweł Kukiz po spotkaniu z Andrzejem Dudą.

Nad wprowadzeniem instytucji sędziów pokoju pracował zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz'15 w sprawie sędziów pokoju. - Zmieścimy się we wcześniej ustalony terminie, czyli w październiku ta ustawa powinna się pojawić w Sejmie - powiedział Paweł Kukiz.

Sędziowie pokoju. Co zakłada projekt? 

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Reklama

Na spotkaniu był także zaproszony przez Kukiza Rafał Górski z inicjatywy "Obywatele decydują". - Przedstawiliśmy projekt ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej - powiedział lider Kukiz'15. - W naszej propozycji chodzi o digitalizację zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą - powiedział. Prezydent wykazał zainteresowanie tymi propozycjami - dodał.

Prezydentowi w rozmowach towarzyszył szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Paweł Kukiz | sędziowie pokoju

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy