Reklama

Olga Semeniuk przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii została wybrana na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej. Jednym z głównych zadań Semeniuk będzie przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego.

Jak poinformowało ministerstwo w komunikacie priorytetami dla przewodniczącej będą: kreowanie polityki kosmicznej, realizacja zadań wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej przez rząd w 2017 r. i przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego.

"Zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną skoncentrowanie funkcji zarządczej i koordynacyjnej znajduje się w rękach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiadającego za całokształt polityki kosmicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu współpracy z innymi resortami oraz partnerami. Polska Agencja Kosmiczna wspiera w tych działaniach MRiT" - wyjaśniono w komunikacie.

Reklama

Przygotuje Krajowy Program Kosmiczny

Dodano, że do najważniejszych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki, wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej.

Agencja odpowiada ponadto za przygotowanie i implementację Krajowego Programu Kosmicznego. Ma też działać na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w rolnictwie, leśnictwie, transporcie lądowym i morskim, monitoringu środowiska, zarządzaniu kryzysowym, czy prognozowaniu pogody.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Olga Semeniuk | Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy