Reklama

Reklama

Nowa izba SN zastąpi Izbę Dyscyplinarną. Wylosowano sędziów

Kolegium Sądu Najwyższego wylosowało 33 kandydatów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Kandydatury jeszcze we wtorek mają trafić na biurko prezydenta, który wyznaczy 11 sędziów nowej izby. 33 osoby wylosowano spośród 82 nazwisk umieszczonych w kulach.

Posiedzenie Kolegium SN w tej sprawie rozpoczęło się po godz. 13. Przewodniczy mu I prezes SN Małgorzata Manowska, która umieściła kartki z nazwiskami w nieprzezroczystych kulach, a następnie wylosowała 33 kandydatów. Dziennikarze nie uczestniczą w posiedzeniu, przedstawiciele mediów obserwowali losowanie zdalnie w innej sali SN.

Kandydatami do orzekania w Izbie są: Andrzej Siuchniński, Marek Piertuszyński, Mariusz Łodko, Paweł Wojciechowski, Marek Siwek, Kamil Zaradkiewicz, Marek Dobrowolski, Marcin Krajewski, Grzegorz Misiurek, Maria Szczepaniec, Włodzimierz Wróbel, Adam Redzik, Dariusz Świecki, Krzysztof Staryk, Bohdan Bieniek, Dariusz Dończyk, Marcin Łochowski, Wiesław Kozielewicz, Marek Motuk, Leszek Bosek, Tomasz Demendecki, Tomasz Przesławski, Jerzy Grubba, Barbara Skoczkowska, Tomasz Artymiuk, Roman Trzaskowski, Paweł Księżak, Zbigniew Korzeniowski, Rafał Malarski, Ewa Stefańska, Paweł Kołodziejski, Paweł Grzegorczyk, Jacek Grela.
Wśród wylosowanych sędziów znajdują się zarówno ci, którzy zostali powołani przez obecną KRS, jak również przez poprzednie składy Rady.

Reklama

Wyniki losowania mają zostać niezwłocznie przekazane prezydentowi, który ostatecznie wyznaczy 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

Jak wyglądało losowanie kandydatów?

- Dzisiaj mamy w SN losowanie sędziów, z których prezydent wyznaczy sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. To pierwszy etap kształtowania docelowego kształtu izby i jej składu na pierwszą kadencję - powiedział jeszcze przed rozpoczęciem losowania Piotr Falkowski z Centrum Informacyjnego SN. 

Zobacz też: Izba Dyscyplinarna SN. Jarosław Sobutka w Izbie Pracy

Procedurę losowania kandydatów na sędziów do nowej izby szczegółowo określa regulamin SN. "Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że do jednakowych, nieprzezroczystych pojemników wkłada się kartki zawierające nazwiska i imiona sędziów znajdujących się na liście sędziów SN biorących udział w losowaniu" - brzmi fragment regulaminu SN

Następnie zamknięte kule zawierające kartki z nazwiskami i imionami sędziów umieszczone zostały w dużym przezroczystym pojemniku. Po wymieszaniu, I prezes SN Małgorzata Manowska wylosowała 33 pojemniki zawierające kartki z nazwiskami i imionami sędziów. "Po każdorazowym wylosowaniu pojemnika zawierającego kartkę z nazwiskiem i imieniem sędziego, przewodniczący Kolegium SN otwiera pojemnik i podaje nazwisko i imię sędziego znajdującego się na kartce wewnątrz pojemnika do wiadomości obecnych na posiedzeniu członków Kolegium SN" - stanowi regulamin.

Wyniki losowanie przekazane prezydentowi

Kandydaci do obsadzenia nowej izby wylosowani zostali spośród wszystkich sędziów SN z wyjątkiem: I prezes, prezesów izb i rzeczników dyscyplinarnego oraz prasowego. Sędziowie SN nie mogą także odmówić udziału w losowaniu do Izby Odpowiedzialności Zawodowej ani orzekania w tej izbie po ewentualnym wyznaczeniu przez prezydenta.

Losowanie sędziów w SN związane jest z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełnią tzw. kamienie milowe w tej sprawie wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.

Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczono również pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekają w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby. Jest nim - do czasu wyznaczenia przez prezydenta sędziów na stałą kadencję - sędzia Wiesław Kozielewicz. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy