Reklama

Małgorzata Manowska

Małgorzata Manowska, I Prezes Sądu Najwyższego /materiały prasowe
 • Data urodzenia:

  22.09.1964

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

Małgorzata Manowska jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobyła tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych ze specjalnością postępowanie cywilne. Po zakończeniu studiów przez kilka lat była nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uczelni Łazarskiego.

Małgorzata Manowska - kariera sędziowska

W 1994 r. Małgorzata Manowska zdała egzamin sędziowski, otrzymując ocenę celującą. Następnie orzekała w poniższych sądach:
 • Sąd Rejonowym Warszawa-Praga,
 • Sąd Okręgowy w Warszawie,
 • Sąd Apelacyjny w Warszawie
W okresie od 30 marca do 27 listopada 2007 Małgorzata Manowska pełniła funkcję podsekretarza stanu Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2016 r. natomiast została mianowana dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Urząd ten sprawowała do 2020 r.

Małgorzata Manowska - Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego

W 2018 r. stała się jednym z najpoważniejszych kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. 10 października 2018 została mianowana przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, natomiast 25 maja 2020 objęła urząd Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Nominacja Małgorzaty Manowskiej na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego budzi wiele kontrowersji w środowisku prawniczym i jest jednym z elementów sporu wokół upolitycznienia instytucji podległych Ministerstwu Sprawiedliwości.

Wiadomości

Wideo