Reklama
Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

 • Białystok, Lubelskie
 • Bielsko-Biała, Śląskie
 • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
 • Gdańsk, Pomorskie
 • Gorzów Wlk., Lubuskie
 • Katowice, Śląskie
 • Kielce, Świętokrzyskie
 • Kraków, Małopolskie
 • Lublin, Lubelskie
 • Łódź, Łódzkie
 • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
 • Opole, Opolskie
 • Poznań, Wielkopolskie
 • Rzeszów, Podkarpackie
 • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
 • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
 • Warszawa, Mazowieckie
 • Wrocław, Dolnośląskie
 • Zakopane, Małopolskie
 • Zielona Góra, Lubuskie

Nie zgadzają się z decyzją Bodnara. Bunt prokuratorów

Spór wokół zmian w Krajowej Radzie Prokuratorów. Adam Bodnar zdecydował o odwołaniu pięciu dotychczasowych członków KRP i na ich miejsce powołał nowych. Odwołani napisali list do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, w którym stwierdzili, że nie uznają jego decyzji.

Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów nie zgadzają się z decyzją Adama Bodnara
Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów nie zgadzają się z decyzją Adama Bodnara/Filip Naumienko/Reporter

Dotychczasowi członkowie Krajowej Rady Prokuratorów odwołani przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara nie uznają tego odwołania.

W liście do nowego ministra sprawiedliwości napisali, że Bodnar "jako były Rzecznik Praw Obywatelskich powinien ze szczególną rzetelnością przestrzegać prawa, stać na straży wolności, praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP oraz w innych aktach normatywnych".

Bunt prokuratorów. Powodem decyzja Adama Bodnara

Krajowa Rada Prokuratorów składa się z 22 członków - Prokuratora Krajowego, przedstawicieli Prokuratury Krajowej, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawicieli wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych oraz pięciu prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego.

Dotychczas tymi pięcioma prokuratorami powołanymi przez PG byli: Czesław Kłak, Grzegorz Ocieczek, Michał Ostrowski, Beata Sobieraj-Skonieczna i Adam Zbieranek.

W ocenie dotychczasowych członków KRP z ustawy wynika jednoznacznie, że członkowie KRP powołani przez PG nie są jego "przedstawicielami". "Co istotne, z przywołanej ustawy nie wynika, aby organ powołujący dysponował również kompetencją do odwołania członka Rady - przepis przewiduje jedynie kompetencję pozytywną (powołanie)" - podkreślili.

"Istotne jest również to, że ustawa przesądza, iż KRP jest organem kadencyjnym, a jej kadencja trwa cztery lata. Oznacza to, że kadencja członków wybranych i powołanych wynosi cztery lata - w przypadku Prokuratora Krajowego członkostwo w Radzie wynika z pełnionej funkcji - a wygaśniecie mandatu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie" - zaznaczono w liście.

W związku z tym dotychczasowi członkowie KRP oświadczyli: "Uwzględniając powyższe argumenty, a także brak jakiegokolwiek uzasadnienia w kierowanych do nas pismach, które pozwalałoby na ocenę ich zasadności, stwierdzamy, iż 'odwołania' nas jako członków KRP podjęte przez Pana Prokuratora Generalnego, nie wywołały skutków prawnych". "Niezależnie, od powyższego stwierdzamy z przykrością, iż o podjętych przez Pana działaniach dowiedzieliśmy się z informacji medialnych" - dodali autorzy listu.

Zmiany w KRP. "Fałszywka made in Ziobro"

W piątek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że powołał nowych członków Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. "Dziś powołałem prokuratorów - Iwonę Palkę, Ewę Wrzosek, Małgorzatę Szeroczyńską, Cezarego Maja i Roberta Wypycha do działającej przy Prokuratorze Generalnym KRP. Serdecznie Państwu gratuluję i życzę powodzenia w realizacji nowej funkcji" - napisał Bodnar na platformie X.

Jak z kolei pisała w niedzielę powołana prok. Wrzosek, "w skład obecnej KRP przy PG wchodzą różni prokuratorzy, także ci od Zbigniewa Ziobry, wybrani przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych". "Ale każdy z nich może być odwołany przez organ, który dokonał tego wyboru" - dodała prok. Wrzosek. 

"Prokuratorzy zasługują na organ autentycznie strzegący ich niezależności - nie fałszywkę made in Ziobro. Czas na zmianę składu Krajowej Rady Prokuratorów" - podkreśliła Ewa Wrzosek.

Krajowa Rada Prokuratorów. Adam Bodnar zapowiada

Minister AdamBodnar, cytowany w poniedziałek przez portal prawo.pl, ocenił, że "Krajowa Rada Prokuratorów przy PG jest organem, który zasługuje na poważne traktowanie". 

- Uważam że powinna spotykać się często - mniej więcej raz na miesiąc. Do tej pory nie było takiej praktyki, a sama Rada wykonywała swoje funkcje w minimalnym zakresie, podejmując decyzje głównie w kwestiach ściśle wymaganych przez ustawę. Jako prokurator generalny chcę, by stanowiła główne forum dyskusji dla prokuratorów, niezależnie od tego kto ich powołał i kiedy. Pierwsze posiedzenie chcę zwołać na 29 grudnia, by przedyskutować kwestie przyłączenia do Prokuratury Europejskiej oraz stan kadr prokuratury - mówił Bodnar.

Krajowa Rada Prokuratorów, zgodnie z ustawą, stoi na straży niezależności prokuratorów. Ponadto m.in. wyraża opinię w sprawach podejmowanych z własnej inicjatywy lub przedstawionych przez PG, a w szczególności dotyczących: projektów legislacyjnych dotyczących prokuratury oraz projektów wytycznych PG, stanu i rozwoju kadry prokuratorskiej oraz kierunków szkolenia prokuratorów, kierunków działań w celu doskonalenia kwalifikacji zawodowych prokuratorów oraz poziomu ich pracy, kandydatów na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Mroczek w "Graffiti": CBA jest skrajnym przykładem upolitycznienia służb/Polsat News/Polsat News
PAP

Zobacz także