Reklama

Morawiecki: Czystsze powietrze w Polsce w ciągu 10 lat

Program "Czyste Powietrze" pochłonie 130 mld zł, z problemem smogu chcemy sobie poradzić w ciągu 5-10 lat - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek w KPRM ma nastąpić uroczyste podpisanie porozumienia ws. realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze".

Morawiecki podkreślił, że program ma za zadanie "zastopować smog" i ma doprowadzić do tego, aby w ciągu 5-10 lat mieć w Polsce czystsze powietrze.

Premier poinformował, że na program będą się składać wielomiliardowe fundusze na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej naszych domostw. Będą to dotacje dla tych, których nie stać na termomodernizację, oraz na ulgi - dodał.

"Ten program pochłonie ok. 130 mld zł" - zaznaczył szef rządu.

Reklama

"Walka ze smogiem komunikacyjnym"

W konsultacjach publicznych dot. programu "Czyste Powietrze" brały udział 33 miasta; w nich zostanie przeprowadzony pilotaż, który obejmie termomodernizację - powiedział Morawiecki. 

Premier podkreślił, że w tym programie samorządy i administracja publiczna są dla rządu ważnym partnerem. "Zakończyliśmy konsultacje projektu wspierające termomodernizację budynków jednorodzinnych" - powiedział Morawiecki.

Wyjaśnił, że w konsultacjach brały udział 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Lista ta obejmuje 50 miast najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi. Zaznaczył, że w tych polskich miastach zostanie przeprowadzony pilotaż programu.

Morawiecki przypomniał, że 22 maja Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący akcyzę na gaz CNG i LNG, które używane są jako paliwa silnikowe. "To rozwiązanie ma na celu walkę ze smogiem komunikacyjnym" - dodał.

"Możemy walczyć ze smogiem skutecznie, z jego przyczynami, nie jest to zadanie na rok, dwa, a na wiele lat. Problemów, które narastały przez dziesięciolecia nie da się rozwiązać w parę chwil" - podkreślił premier.

Zadeklarował, że jeśli "notyfikacja ze strony Komisji Europejskiej (ws. programu "Czyste Powietrze" - PAP) przyjdzie pozytywna, to jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje w tym obszarze".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy