Matura 2021 z języka polskiego. Jaki był poziom? Polonistki oceniają tematy wypracowań

Magdalena Raducha

Magdalena Raducha

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- Jestem zadowolony. Moim zdaniem matura nie była trudna - mówi Interii Kacper Snarski, tegoroczny maturzysta. Takie głosy płyną również z ust polonistek. W rozmowie z Interią nauczycielki oceniły tematy, które pojawiły się w części z wypracowaniem.

Uczniowie przed egzaminem maturalnym w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Ks. Jałowego w Rzeszowie
Uczniowie przed egzaminem maturalnym w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Ks. Jałowego w RzeszowieDarek DelmanowiczPAP

Co było na maturze 2021 z polskiego? Zdający otrzymali arkusz CKE, który składał się z dwóch części: testowej oraz wypracowania. W tym roku pojawiły się tematy, które nawiązywały do "Lalki" Bolesława Prusa - "czy ambicja ułatwia osiąganie celu" oraz "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta - "czy miasto jest dobre czy złe dla człowieka". Zdający mieli też do wyboru interpretację wiersza Beaty Obertyńskiej "Strych".

W Interii publikujemy Arkusz CKE i nieoficjalne odpowiedzi. Znajdują się one TUTAJ.

Temat z sugestią

- Wszystkie tematy w części z wypracowaniem były przystępne. Maturzyści na pewno sobie poradzili - komentuje Interii polonistka Lidia Różacka.

- Według mnie temat drugi, na podstawie "Ziemi obiecanej", był łatwiejszy, ponieważ zawiera już sugestię do sformułowania tezy. Poza tym nie sposób popełnić błędu kardynalnego, gdyż dołączony był fragment "Ziemi obiecanej", która nie jest nawet lekturą obowiązkową, oraz nie trzeba było odnosić się do całości utworu - zauważa nauczycielka. - Więcej też jest tekstów kultury na temat miasta, które można użyć w funkcji argumentacyjnej na potwierdzenie tezy. Ja uczniom rekomenduję zawsze wartościowe filmy. Tu mogli wykorzystać "Kanał", "Miasto gniewu", "Pianistę", "Plac Zbawiciela", "Parasite", "Podwójne życie Weroniki", "Imagine", "Daleko od okna", a jeśli ktoś wolał lektury, to przydały się "Sklepy cynamonowe", "Mendel Gdański", "Przedwiośnie", "Zdążyć przed Panem Bogiem", "Dżuma" - wymienia.

W jej ocenie uczniowie zapewne chętniej wybierali "Lalkę", choć wcale nie była łatwiejsza. - Tu można popełnić błędy kardynalne, odnosząc się i do danego fragmentu, i do całości, a było to wymagane w temacie - dodaje.

Lidia Różacka na koniec ocenia: - Teoretycznie tematy CKE przygotowuje znacznie wcześniej. Jednak według mnie temat drugi, na podstawie "Ziemi obiecanej", był celowo przyjaźniejszy. I dobrze.

Rzetelnie omawiana lektura

- Tematy prac pisemnych były bardzo łatwe, przyjazne. Myślę, że nie zaskoczyły żadnego ucznia - ocenia inna polonistka, Anna Ryłek. - Klasyka, klasyka i jeszcze raz klasyka - dodaje.

- Jeśli chodzi o "Lalkę", zazwyczaj krążą wokół tej lektury tematy związane z marzeniami, dążeniami, albo odpowiedzialnością. Tutaj przeformułowanie tego na ambicję wydaje mi się bardzo bliskie tym poprzednim wersjom. To też lektura, którą bardzo rzetelnie się omawia, każdy maturzysta ją zna - zauważa nauczycielka. Dodaje, że większość uczniów na "Lalkę" Bolesława Prusa się nastawiało, bo w ubiegłym roku na maturze z języka polskiego było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Przyznaje, że maturzyści z entuzjazmem relacjonują swoje wrażenia po napisaniu matury. - Mam nadzieję, że przełoży się to na ich wyniki - podsumowuje.

Maturzysta: Jestem zadowolony

Kacper Snarski, tegoroczny maturzysta, relacjonuje Interii: - Moim zadaniem matura nie była trudna, teksty w części zamkniętej były znośne, pierwszy mógł sprawić trochę trudności, ale drugi był łatwy jak na maturę.

- Wiem, że niektórym uczniom problem sprawiło zadanie, gdzie był fragment "Zemsty" Aleksandra Fredry. Jest to lektura z gimnazjum, dużo osób o niej zapomina. Byli tym zaskoczeni - dodaje.

- Co do rozprawki to spodziewałem się "Lalki" albo "Dziadów", padło na tą pierwszą i jestem zadowolony - mówi Kacper.

Przyznaje, że przed samą maturą strasznie się stresował. - Czułem, że przez nauczanie zdalne niewiele się umiem, ale trzeba było wziąć się w garść i samemu nadrobić zaległości. Najgorsza w tym wszystkim jest ta otoczka matury, to powoduje stres. Jak już usiadłem do arkusza, to stres odpuścił - podsumowuje.

Matura 2021 w reżimie sanitarnym

Matura 2021 odbywa się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauk. Wytyczne zatwierdził także Główny Inspektorat Sanitarny.

Nauczyciele i inne osoby uczestniczące w egzaminie próbnym (np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający) podczas poruszania się po sali powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą je odsłonić, kiedy obserwują przebieg testu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu. Uczniowie i nauczyciele mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu. Uczniowie przed egzaminem maturalnym w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Ks. Jałowego w RzeszowieDarek DelmanowiczPAP
Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych. Uczniowie przed egzaminem maturalnym w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Ks. Jałowego w RzeszowieDarek DelmanowiczPAP
Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Na zdjęciu: matura 2021 w Liceum Plastycznym w KrakowieArtur BarbarowskiEast News
Przed wpuszczaniem uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).Tomasz JastrzębowskiReporter
Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie. Tomasz JastrzębowskiReporter
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Warszawa; egzamin maturalny 2021 w liceum im. Mikolaja RejaTomasz JastrzębowskiReporter
Uczniowie są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. W trakcie egzaminu uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali. Warszawa; egzamin maturalny 2021 w liceum im. Mikolaja RejaTomasz JastrzębowskiReporter
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na