Reklama

Mariusz Błaszczak: Wysłaliśmy wniosek o zgodę ws. przekazania Leopardów

Wysłaliśmy do Niemiec wniosek Polski o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 do Ukrainy - oznajmił na Twitterze wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu zaapelował do rządu w Berlinie, by przyłączył się do koalicji państw wspierających Kijów przekazaniem tych maszyn.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oświadczył, że Polska wysłała już wniosek Polski o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 do Ukrainy.

"Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wpierających Ukrainę tymi czołgami" - napisał szef resortu obrony na Twitterze. "To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo Europy" - stwierdził.

Niemieckie źródła agencji Reutera potwierdzają, że otrzymały polski wniosek o reeksport czołgów Leopard do Ukrainy. 

Jak podkreśla agencja, maszyny te są jednymi z najczęściej używanych pojazdów wśród zachodnich armii, a przekazanie ich władzom w Kijowie pomogłoby przepić się ukraińskim żołnierzom przez rosyjskie linie na froncie.

Reklama

Boris Pistorius: Nie ma nowego stanowiska Niemiec ws. Leopardów

Podczas wspólnej konferencji prasowej minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył, że rząd w Berlinie nie podjął decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2. Oświadczył jednak, że Niemcy nie będą stały na przeszkodzie państwom, które chcą wspomóc Kijów tymi niemieckimi maszynami.

- Zachęcam te kraje Sojuszu, które mają czołgi Leopard, by wspomóc Ukrainę - nie będziemy stać wam na drodze, ale my musimy podjąć naszą decyzję w tej kwestii - podkreślił.

- Staramy się przyglądać, jak wygląda sytuacja z naszymi czołgami Leopard. (...) Wiemy, ile mamy czołgów, ale musimy zobaczyć, jaki potencjał ma nasz przemysł i jaka jest kompatybilność naszych czołgów, jeśli chodzi o naprawy i wsparcie. (...) Dopiero na tej podstawie będziemy w stanie podjąć decyzję, co będzie najskuteczniejsze i co będzie mogło być wykorzystywane w praktyce - oznajmił Pistorius. 
- Przygotowujemy się na pozytywne zakończenie tej kwestii, a gdy decyzja będzie "na tak" rozpoczniemy działania bardzo szybko - dodał.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Leopard 2 | Mariusz Błaszczak | Niemcy | Boris Pistorius

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy