Kolejne ofiary legionelli na Podkarpaciu. Nie żyje 11 osób
Nie żyją trzy kolejne osoby zakażone legionellą na Podkarpaciu. Liczba zgonów wzrosła do 11. W poniedziałek o pierwszych zakażeniach w Wielkopolsce poinformował szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażenia.

W poniedziałek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o trzech kolejnych zgonach osób zakażonych legionellą. Łącznie nie żyje 11 osób.
Jak przekazał wcześniej w poniedziałek rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Andrzej Sroka, w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc zmarła w ciągu ostatniej doby 91-letnia pacjentka zakażona legionellą, obciążona wielochorobowością.
W poniedziałek w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim (woj. wielkopolskie) wykryto dwa przypadki zakażenia legionellą. To małżeństwo, 53-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta.
Legionella: Blisko 150 zakażonych
Dotychczas przypadki legionelli potwierdzono w czterech województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i wielkopolskim.
Jak dotąd obecność bakterii potwierdzono u 144 osób (dane z niedzieli). Najwięcej osób zakażonych bakterią mieszka w Rzeszowie - 96 pacjentów - oraz w powiecie rzeszowskim - 31.
Wszyscy są pacjentami szpitali na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego.
W poniedziałek poinformowano, że liczba osób zakażonych legionellą, które przebywają w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc, wzrosła o jedną. Łącznie jest to 19 osób. Natomiast w USK przebywa kolejnych 10 osób. Jak podał rzecznik, trzy osoby przebywają na OIOM-ie. Pozostałe są w stanie stabilnym.
Z powodu zakażenia zmarło już jedenaście osób. Jak poinformował w poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie wśród ofiar jest 10 osób z Rzeszowa i jedna z powiatu rzeszowskiego, w wieku od 64 do 95 lat.
Większość zachorowań dotyczy osób starszych, które nie są zbyt mobilne i nie korzystały z infrastruktury miejskiej, nie chodziły do galerii handlowych, hipermarketów czy w pobliże miejskich fontann. Nie mają też w domach klimatyzacji.
Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażenia. W związku z odkryciem na Podkarpaciu ogniska bakterii w weekend odbyła się dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej. W poniedziałek przedstawiciel sanepidu poinformował, że w kilku próbkach wykryto bakterie Legionelli.
- Trwa poszukiwanie źródła zakażenia. Na ten moment bierzemy pod uwagę zanieczyszczenie bakteriami legionella sieci wody ciepłej i wody zimnej. Pobraliśmy 105 próbek na terenie miasta Rzeszowa i osiem w powiatach ościennych - powiedział przedstawiciel rzeszowskiego sanepidu.
- W tej chwili dysponujemy wynikami dziewięciu próbek wody ciepłej i zimnej. Wykonano je 18 sierpnia. Z ośmiu próbek wody ciepłej cztery są zanieczyszczone bateriami Legionelli, z czego dwie na poziomie określanym jako wysoki. W dziewiątej próbce, wody zimnej, nie potwierdzono obecności bakterii. Na dziś wyniki nie dają nam podstaw do stwierdzenia, że źródłem zakażeń są wodociągi - dodał.
Choroba legionistów. Co to jest?
Choroba legionistów, czyli legionelloza związana jest z zakażeniem bakterią Legionella pneumophila. Nazwa tej choroby wzięła się od imienia członków Legionu Amerykańskiego, którzy zachorowali w 1976 r. podczas kongresu w Filadelfii.
Choroba legionistów jest rodzajem nietypowego zapalenia płuc. Najczęściej chorują na nią osoby mieszkające w krajach o ciepłym, tropikalnym klimacie, ale przypadki zachorowań na chorobę legionistów zdarzają się wszędzie.
Bakterią legionella pneumophila można zarazić się poprzez wdychanie skażonych aerozoli. To mikroskopijne i niedostrzegalne gołym okiem kropelki wody zawieszone w powietrzu, w których występują bakterie. Bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20 stopni do 45 stopni Celsjusza.
Bakterie legionella pneumophila obecne są w rzekach, otwartych akwenach wodnych, występują w instalacjach wodno-kanalizacyjnych w szpitalach lub hotelach. Można zarazić się bakterią podczas kąpieli w basenach termalnych, basenach spa oraz podczas korzystania z urządzeń medycznych.
Legionella pneumophila - objawy zakażenia
Pierwsze objawy zakażenia bakterią legionella pneumophila przypominają infekcję wirusową i pojawią się po 2-5 dniach od zakażenia. Podejrzenie infekcji występuje u osób, które są osłabione i mają podwyższoną temperaturę. Pacjent zakażony bakterią legionella pneumophila może doświadczać jadłowstrętu, mieć długotrwałe bóle głowy i bóle mięśniowe.
Inne objawy zakażenia bakterią Legionella pneumophila to: kaszel, nadmierna senność, wymioty, biegunka, dreszcze, ból w klatce piersiowej, ból brzucha, dezorientacja, otępienie, drgawki.
Większość przypadków choroby legionistów można z powodzeniem leczyć. By jednak choroba była skutecznie leczona, potrzebna jest właściwa diagnoza, a jak zwraca się uwagę, choroba legionistów nie jest wykrywana od razu bądź rozpoznawana jest błędnie.
Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.
Większość pacjentów z postacią płucną choroby wymaga leczenia szpitalnego. Leczenie może trwać do trzech tygodni. Głównym zadaniem jest uniknięcie niebezpiecznych powikłań ze strony innych układów i narządów, a także ropni płuc, rozedmy lub zaburzeń neurologicznych. W skrajnych przypadkach choroba legionistów prowadzi do śmierci.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!