Reklama

Reklama

Jest zgoda na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej

Watykańska Kongregacja ds. Kanonizacyjnych zgodziła się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego polskiej lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej. Pismo w tej sprawie otrzymał metropolita poznański.

Wanda Błeńska zmarła w 2014 r. w wieku 103 lat. Misjonarka i lekarka, nazywana "matką trędowatych", ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym.

Rzecznik kurii metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak poinformował we wtorek, że obecnie zadaniem abp. Stanisława Gądeckiego będzie rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym. Jego inauguracja odbędzie się jeszcze w tym roku.

Działalność Wandy Błeńskiej

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. Uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

Reklama

W 1950 r. wyjechała do Ugandy. W Bulubie nad jeziorem Victoria oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce, tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę Wanda Blenska Training Centre. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II Order Świętego Sylwestra, najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Ks. Szczepaniak podkreślił, że co miesiąc przy jej grobie na cmentarzu jeżyckim gromadzą się wierni, odmawiając różaniec.

Edykt arcybiskupa Gądeckiego

Abp Gądecki w edykcie wydanym w piątą rocznicę śmierci lekarki, misjonarki i opiekunki trędowatych napisał, że "życie Wandy Błeńskiej, którą św. Jan Paweł II nazwał 'ambasadorem misyjnego laikatu', jest dowodem na szczęście, które daje więź z Bogiem i służba innym".

"Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się - oprócz profesjonalnej opieki - szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem" - napisał abp Gądecki.

Od 2019 r. działa przygotowana w wielu wersjach językowych strona internetowa. W stolicy Wielkopolski jest Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy