Jak poruszać się po Krakowie w czasie ŚDM? Bardzo ważne informacje
Pod koniec lipca do stolicy Małopolski przyjadą tysiące pielgrzymów z całego świata. W związku z tym zarówno mieszkańcy jak i goście muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie przedstawił plan organizacji ruchu i komunikacji miejskiej w dniach 23 lipca-2 sierpnia 2016r. Zarząd zaznacza, że podczas trwania Światowych Dni Młodzieży po Krakowie najlepiej poruszać się pieszo, rowerem albo korzystać z komunikacji miejskiej.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Na ŚDM miasto zostanie podzielone na kilka stref, w których będą obowiązywały ograniczenia w poruszaniu się pojazdów.
1. Strefy zamknięte: "Błonia" i "Łagiewniki". Tamtejsze ulice będą zdominowane przez pieszych i tylko nieliczne pojazdy będą miały prawo do wjazdu. Uwaga, rowerzyści! Z uwagi na bardzo duży ruch pieszych obszar ten będzie wyłączony również z ruchu rowerowego.
2. Trzy strefy o ograniczonym ruchu: Tam nie każdy pojazd będzie mógł wjechać, jednak restrykcje są w ich przypadku mniejsze.
Miasto przygotowało też mapę utrudnień na każdy dzień ŚDM. Znajdziesz ją tutaj.
Przykładowo - wylicza ZIKiT - jadąc z Ruczaju do Bronowic kierowca będzie poruszał się w obrębie jednej strefy, o ile nie wybierze trasy przez centrum. Również jadąc np. z Placu Centralnego na Kliny przekroczymy granicę strefy, co może wymagać wjazdówki.
Jak zdobyć wjazdówkę? Wjazdówki będą wydawane przez ZIKiT lub będzie można je pobrać ze strony internetowej ZIKiT. Mieszkańcy muszą okazać dokument stwierdzający zameldowanie na terenie danej strefy lub inny dokument potwierdzający zamieszkanie w danej strefie, np. aktualną umowę najmu. (Zobacz tutaj!)
Z kolei od pracowników dojeżdżający do firm, będą wymagane zaświadczenie z pieczątką od pracodawcy, umieszczone za przednią szybą samochodu.
Jak informuje ZIKiT, przewidziane są także wjazdówki wydawane przez Zarząd (za zezwoleniem zarządcy drogi), które nie będą dostępne do pobrania ze strony (trzeba będzie złożyć wniosek w ZIKiT).
WAŻNE! ZIKiT uwrażliwia kierowców na niezapowiedzianych zmian. Takie decyzje mogą być podjęte przez policjantów zabezpieczających dany rejon miasta i nie da się ich przewidzieć z wyprzedzeniem.
Główne utrudnienia na poszczególnych trasach:
- Z Placu Centralnego do Centrum Krakowa - ZIKiT przypomina, że w centrum Krakowa będzie strefa zamknięta ruchu. [ZOBACZ MAPY] od 29 do 31 lipca większość trasy prowadzić będzie przez obszar objęty strefą ograniczonego ruchu nr 3. Na trasie do centrum prowadzącą al. Jana Pawła II lub al. Pokoju, kierowca napotka zlokalizowane na jezdni parkingi dla autokarów, musi się tez liczyć ze wzmożonym ruchem pieszych. 31 lipca w rejonie al. Pokoju i ul. Lema pojawią się czasowe (po południu) wyłączenia ulic z ruchu.- Z Ruczaju do Centrum - Od 26 lipca Ruczaj znajdzie się w Strefie Ograniczonego Ruchu nr 2 - przypomina ZIKiT. Na ciągu ulic Grota Roweckiego - Monte Casino wystąpią utrudnienia związane z przeznaczeniem części ulic na parkingi dla autokarów oraz przemieszczaniem się dużych grup pieszych. Od 28 do 31 lipca czasowo wyłączane z ruchu będą ulice przecinające trasę do Centrum, np. Konopnickiej.
- Z Bronowic do Centrum - W Bronowicach od 26 lipca będzie obowiązywała Strefa Ograniczonego Ruchu nr 2. Kierowcy powinni pamiętać o zmianach w organizacji ruchu w rejonie Błoń oraz wzmożonym ruchu pieszych w rejonie Armii Krajowej, Opolskiej i Królewskiej. Największym utrudnieniem będą zmiany w rejonie Alej Trzech Wieszczów.
- Z Górki Narodowej do Centrum - Jak wylicza ZIKiT, oprócz ograniczeń wynikających z funkcjonowania Stref Ograniczonego Ruchu, w przypadku tej trasy należy uwzględnić utrudnienia związane z funkcjonowaniem al. 29 Listopada jako trasy wjazdowej od strony Warszawy i ograniczeń jej przepustowości w skutek zmian organizacji ruchu na ATW i ul. Konopnickiej.
- Z Bieżanowa do Centrum - Kierowcy poruszający się ta trasą szczególnie odczuja utrudnienia z momentem zmiany organizacji ruch na ul. Bieżanowskiej i wprowadzeniem tam Strefy Zamieszkania 30-31 lipca. W tych samych dniach utrudniony będzie przejazd ul. Wielicką. Jak zaznacza ZIKiT, dojazd z Bieżanowa do Centrum będzie trudniejszy podczas dni, kiedy wydarzania centralne będą odbywać się w Brzegach (30-31 lipca) niż podczas wydarzeń zlokalizowanych na Błoniach (26-29.07).
- Z Kurdwanowa do Centrum - Szczególnie zwrócić należy uwagę na zmiany w organizacji ruchu związane z wydarzeniami w Brzegach oraz zmianami organizacji ruchu na Wielickiej. Pamiętajmy też, że w rejonie Kurdwanowa zostaną ulokowane parkingi autokarów; spodziewany jest też wzmożony ruch pieszych.
- Z Borku Fałęckiego do Centrum - W tym rejonie miasta przez cały czas trwania ŚDM należy spodziewać się wzmożonego ruchu pieszych. Utrudnienia będą miały kulminację 30 lipca. Należy tez pamiętać, że trasa Borek Fałęcki-Centrum obok Strefy Zamkniętej - Łagiewniki.
- Z Bielan do Centrum - Uwaga! Jak podaje ZIKiT, jest to jedna z tras narażonych na największe utrudnienia. Nastąpi kilkutorowe wyłączanie z ruch ciągu ulic prowadzących w kierunku Balic. Utrudnienia będą wynikać także z bezpośredniego sąsiedztwa Błoń, gdzie spodziewany jest wyjątkowo duży ruch pieszy. Ciąg ulic prowadzących w kierunku Balic będzie wyłączony z ruchu na kilka godzin 27, 28, 29 i 31 lipca. Zmieniona zostanie organizacji ruchu w rejonie Salwatora (ulice jednokierunkowe i strefy zamieszkania). ZIKiT zapowiada, że podczas ŚDM zostanie wykorzystana obwodnica Bielan (obecnie w budowie).
W środę 27.07.2016 r. (dzień przed przylotem papieża Franciszka) nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajowego na Salwator oraz przez ul. Franciszkańską.
W dniach 27.07.2016 - 31.07.2016 ruch pojazdów komunikacji miejskiej zostanie wstrzymany na wybranych ulicach, w tym: Konopnickiej, Księcia Józefa, Focha, Piastowska, Wielicka, Powstańców Wielkopolski, Powstańców Śląskich, Ofiar Dąbia, aleja Pokoju.
Aleje Trzech Wieszczów - tam - jak to określa ZIKiT - ruch powinien być utrzymywany "tak długo, jak będzie to możliwe".
Dodatkowe buspasy zostaną wytyczone między innymi na ul. Opolskiej, Nowohuckiej czy Konopnickiej. Mają też powstać specjalne linie i ma być zwiększona liczba kursów istniejących połączeń. Jak podaje ZIKiT, w sumie w trakcie ŚDM kursować będzie 250 tramwajów i 580 autobusów.
Źródło: ZIKiT