Jak dogadać się z Rosją?
Rosję i Polskę znów dzieli historia, a i widoki na przyszłość nie są różowe. Czy nasza obecność w Unii Europejskiej i wizyta prezydenta Kwaśniewskiego w Moskwie poprawi relacje polsko-rosyjskie?
Stosunki polsko-rosyjskie są w ostatnim czasie - delikatnie mówiąc - napięte. Dzień po dniu pojawiają się kolejne zgrzyty i nieporozumienia. Katyń, Jałta, Ukraina, Czeczenia, papież - to tylko niektóre sprawy, które dzielą nasze kraje.
Dzielą i bulwersują, bo wszystko wskazuje na to, że nasz wschodni sąsiad nie potrafi ugiąć się nawet pod ciężarem faktów historycznych.
Z rosyjskiej strony każda polska krytyka jest odbierana jako przejaw rusofobii, ale nie jest wcale pewne, czy niektórym rosyjskim ośrodkom władzy nie chodzi prowokowanie ostrych reakcji Polaków właśnie po to, aby tę naszą rzekomą rusofobię potwierdzić.
Nie lepiej wygląda nasza współpraca gospodarcza i kwestie transportu surowców. Firmy rosyjskie, choć inwestują w Polsce niemałe pieniądze są postrzegane w naszym kraju przez pryzmat oskarżeń padających przed komisją śledczą ds. PKN Orlen. Ale i polskim firmom w Rosji nie jest łatwo, na szczęście jako członka Unii obejmują nas porozumienia gospodarcze Brukseli z Moskwą.
Politolog, doc. Włodzimierz Marciniak twierdzi, że rząd prezydenta Władimira Putina "świadomie ożywia antypolskie nastroje w Rosji, aby wywołać poczucie mocarstwowości i siły państwa". Wyrazem takiego stanowiska było niedawne orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina.
Z całego orędzia Putina na temat reform rynkowych, rosyjskiej pozycji w świecie czy też przyjaźni z prezydentem USA George'em Bushem wynika, że Putin w głębi duszy nadal tęskni za imperium, w którym się urodził i dla którego szpiegował - napisał brytyjski dziennik "The Times".
Czy Polacy rzeczywiście są rusofobami? Czy jest szansa na normalizację stosunków polsko-rosyjskich w najbliższym czasie? Czy Polska wystarczająco stanowczo reaguje na kontrowersyjne oświadczenia Rosji? Czy prezydent Kwaśniewski powinien jechać do Moskwy na obchody rocznicy zakończenia wojny?
O tym jak się dogadać z naszym wschodnim sąsiadem rozmawiamy podczas kolejnego spotkania z cyklu "Obiady czwartkowe INTERIA.PL". Naszymi gośćmi są eksperci od spraw rosyjskich: były ambasador w Moskwie, doradca prezydenta RP, Stanisław Ciosek i Bartłomiej Sienkiewicz, analityk, były szef Ośrodka Studiów Wschodnich. Zobacz relację na żywo
Nasi goście spotykali się przy obiedzie serwowanym przez warszawską restaurację CHIANTI Trattoria Włoska, Agnieszki i Marcina Kręglickich.
Podczas Obiadów Czwartkowych INTERIA.PL rozmawialiśmy:
o Polsce po śmierci Jana Pawła II z profesorem Ireneuszem Krzemińskim i doktorem Jerzym Głuszyńskim
o wierze z przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Piotrem Kadlčikem i katolickim księdzem, publicystą Kazimierzem Sową
o polskiej scenie politycznej ze Zbigniewem Wassermannem (PiS) i Andrzejem Celińskim (SdPl)
o polskiej scenie politycznej ze Zbigniewem Wassermannem (PiS) i Andrzejem Celińskim (SdPl)
o narkotykach ze Zbigniewem Hołdysem i Ludwikiem Dornem (PiS)
o miłości z Renatą Dancewicz i Tomaszem Stockingerem
o lustracji z Antonim Macierewiczem (Ruch Katolicko-Narodowy) i Robertem Smoleniem (Sojusz Lewicy Demokratycznej)
o polskiej służbie zdrowia z Mariuszem Łapińskim i Adamem Sandauerem