Reklama

Ile lat trzeba pracować, by przejść na emeryturę?

Wiele osób w wieku przedemerytalnym zastanawia się, na jakich zasadach będzie mogło pobierać świadczenie. Wyjaśniamy, ile lat trzeba pracować, by przejść na emeryturę oraz jak policzyć swój staż pracy.

Jeśli pracowaliśmy na podstawie umowy, która zobowiązuje do odprowadzenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, to otrzymamy prawo do pobierania emerytury. Wypłata minimalnej kwoty świadczenia jest możliwa po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy. Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Emerytury dla osób urodzonych przed i po 1 stycznia 1949 roku

Osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 roku, aby otrzymać świadczenie emerytalne, muszą udowodnić okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące:

Reklama

 • dla kobiet co najmniej 15 lat
 • dla mężczyzn co najmniej 20 lat.

Natomiast osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku muszą udowodnić podleganie pod ubezpieczenie emerytalne i rentowe przez przynajmniej 1 dzień. Warunek nie zostanie spełniony, jeśli podlegały one wyłącznie ubezpieczeniu w KRUS.

Minimalna emerytura. Pod jakim warunkiem?

Warunkiem koniecznym do tego, by otrzymać minimalną emeryturę, jest też uzyskanie odpowiedniego stażu pracy, który wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Jeśli nie spełnimy tego wymogu, to ZUS nie wypłaci nam emerytury, a jedynie świadczenie w wysokości sumy składek zgromadzonych na koncie emerytalnym.

Jednak nawet jeśli osiągniemy już wiek emerytalny i wymagany staż pracy, to nie zawsze składki odprowadzane do ZUS-u wystarczają do otrzymania minimalnej emerytury. Wtedy świadczenie jest podwyższane automatycznie do najniższej kwoty emerytury. Taka sytuacja może się zdarzyć w przypadku, kiedy otrzymujemy minimalne wynagrodzenie lub prowadzimy własną działalność gospodarczą i odprowadzamy minimalne składki.

Wysokość emerytury. Od czego zależy?

Na wysokość świadczenia emerytalnego w największym stopniu wpływają lata pracy. Poza latami przepracowanymi w firmach, do stażu pracy wliczane są również okresy:

 • urlopu macierzyńskiego
 • pobierania świadczenia chorobowego
 • urlopu wychowawczego
 • pobierania świadczenia powypadkowego
 • służby wojskowej
 • pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
 • studiów (dyplom ukończenia uczelni wyższej gwarantuje doliczenie aż ośmiu lat pracy do emerytury, niezależnie od ilości lat studiów)
 • pobierania zasiłku do bezrobotnych
 • prowadzenia działalności gospodarczej.

Wysokość prognozowanej emerytury można wyliczyć za pomocą kalkulatorów emerytalnych na stronie ZUS. W razie problemów można skorzystać z pomocy doradców.

Kiedy przejść na emeryturę?

Powyższe zasady dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę. Trzeba pamiętać, że inaczej jest w przypadku umowy zlecenie. Czas wtedy przepracowany nie wlicza się w staż pracy, ponieważ jest to umowa cywilnoprawna nieregulowana przez kodeks pracy.

Nie zawsze opłaca się przechodzić na emeryturę zaraz po tym, gdy osiągniemy odpowiedni wiek. Staż pracy, który podaje ZUS, jest stażem minimalnym i można zdecydować się, by go wydłużyć. Jeśli odczeka się kilka lat, wtedy emerytura będzie wyższa, bo wydłuży się okres składkowy i wzrośnie zgromadzony kapitał emerytalny.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | emeryci | świadczenia emerytalne

Reklama

Reklama

Reklama