Reklama

Emerytury stażowe. Czy nowe świadczenia mają szansę wejść w życie?

W zeszłym roku do Sejmu trafiły dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych. Chodzi o wprowadzenie nowych świadczeń dla osób, które nie przekroczyły jeszcze wieku emerytalnego. Czy proponowane rozwiązania dla seniorów mają szansę wejść w życie?

W 2021 do Sejmu trafiły dwa projekty ustaw dotyczące wprowadzenia tzw. emerytury stażowej. Pierwszy wpłynął z inicjatywy obywatelskiej od NSZZ "Solidarność", zaś drugi złożył prezydent Andrzej Duda. Emerytury stażowe miałyby umożliwić seniorom przechodzenie na wcześniejsze świadczenia jeszcze przed skończeniem ustawowego wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że aktualnie na emeryturę może przejść kobieta, która skończyła 60 lat oraz mężczyzna po 65. roku życia.

Dwa projekty ws. emerytur stażowych

W projekcie NSZZ "Solidarność" znalazły się zapisy o tym, że emerytura stażowa miałaby dotyczyć osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.

Reklama

W projekcie prezydenta mówi się zaś o przechodzeniu na wcześniejsze emerytury poniżej ustawowego wieku emerytalnego w przypadku osób, które mają odpowiednio wysoki staż pracy (kobiety - 39 lat, mężczyźni - 44 lata) oraz zgromadzony kapitał emerytalny, który wystarcza na świadczenie w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt prezydencki miałby objąć osoby ubezpieczone w powszechnym systemem emerytalnym oraz podlegające rolniczemu systemowi ubezpieczeń społecznych.

Czy emerytury stażowe wejdą w życie?

Mimo że politycy obozu rządzącego deklarują, że pomysł emerytur stażowych jest wart uwagi, to z przedłożonymi do Sejmu projektami niewiele się dzieje. Propozycja Solidarności po pierwszym czytaniu trafiła do komisji polityki społecznej i rodziny. Projekt prezydencki natomiast nie doczekał się nawet tego. 

Do sprawy na niedawnym spotkaniu z mieszkańcami Nowego Sącza odniósł się nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider partii rządzącej przyznał, że szanuje postulat wprowadzenia emerytur stażowych i pewnie któregoś dnia będą one zrealizowane. Dodał jednak, że w tym momencie kraju na to po prostu nie stać.

Słowa prezesa PiS mają pokrycie w opiniach ekspertów, którzy podkreślają, że Polska według statystyk jest państwem starzejącym się, a w ciągu czterech kolejnych dekad wskaźnik obciążenia demograficznego wzrośnie w kraju aż o około 38 punktów. To bardzo dużo w porównaniu od innych krajów UE.

Niektórzy eksperci wskazują też, że wprowadzenie emerytur stażowych może wiązać się z mocnym obniżeniem wysokości świadczeń emerytalnych albo z drastycznymi podwyżkami podatków.

Czytaj też: 300 zł więcej? Waloryzacja emerytur 2023 może być wyższa niż zakładano

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura stażowa | emerytura | emeryci | świadczenia emerytalne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy