Reklama

Reklama

Dorosłe dziecko nie zapłaci za pobyt rodzica w DPS. Są warunki

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w sprawie opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. Według nowych przepisów dorosłe dziecko, które wykaże, że rodzic rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne, nie będzie musiało płacić za pobyt rodzica w DPS.​

O podpisaniu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przez prezydenta poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Przygotowane przez ministra Michała Wójcika zmiany w przepisach zakładają, że z opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS-ie może być zwolniona osoba, wobec której pensjonariusz ten w przeszłości rażąco zaniedbywał obowiązki rodzicielskie, doprowadzając do ustania więzi rodzinnych.

ZOBACZ: "Państwo w państwie" - W dzieciństwie uciekły od wyrodnego ojca. Teraz muszą na niego płacić

Chodzi o rażące naruszenie przez pensjonariusza obowiązku alimentacyjnego względem dziecka lub zaniedbywanie innych obowiązków rodzinnych, np. obowiązku opieki, wychowania czy utrzymania.

Reklama

Zwolnienie z opłat. Kogo obejmie?

Minister Wójcik w trakcie prac parlamentarnych zwracał uwagę, że zdarzają się przypadki, gdy gminy nakładają obowiązek opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej na dorosłe dziecko pensjonariusza, który przez lata nie utrzymywał kontaktu z rodziną i uchylał się od płacenia alimentów. Nowela ma rozwiązać ten problem, wskazując, kiedy krewny może być zwolniony z obowiązku opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS.

Zgodnie z nowymi przepisami z opłaty zwolniona ma być także osoba, która została pokrzywdzona przestępstwem umyślnym ściganym z oskarżenia publicznego, popełnionym przez tego pensjonariusza. Dotychczas zwolnienie z opłaty dotyczyło jedynie przestępstwa z użyciem przemocy.

Zwolnienie z odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS-ie dotyczyć będzie przestępstw popełnionych zarówno na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica (tak jak dotychczas), jak również tych, w których pokrzywdzonym jest dziecko tej osoby lub pełnoletnie - nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia - rodzeństwo.

Minister Wójcik zwracał uwagę, że już obecnie ustawa o pomocy społecznej wskazuje, na podstawie jakich dokumentów ustalana jest sytuacja osobista, rodzinna, dochodowa i majątkowa danej osoby lub rodziny. Jednocześnie zaznaczył, że pod uwagę mogą być brane wszelkie dokumenty, które mogą określić, czy więź rodzinna była nawiązana (np. korespondencja).


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje