Dorosłe dziecko nie zapłaci za pobyt rodzica w DPS. Są warunki

Małgorzata Przepióra

Oprac.: Małgorzata Przepióra

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w sprawie opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. Według nowych przepisów dorosłe dziecko, które wykaże, że rodzic rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne, nie będzie musiało płacić za pobyt rodzica w DPS.​

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaSTANISLAW KOWALCZUKEast News

O podpisaniu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przez prezydenta poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Przygotowane przez ministra Michała Wójcika zmiany w przepisach zakładają, że z opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS-ie może być zwolniona osoba, wobec której pensjonariusz ten w przeszłości rażąco zaniedbywał obowiązki rodzicielskie, doprowadzając do ustania więzi rodzinnych.

ZOBACZ: "Państwo w państwie" - W dzieciństwie uciekły od wyrodnego ojca. Teraz muszą na niego płacićChodzi o rażące naruszenie przez pensjonariusza obowiązku alimentacyjnego względem dziecka lub zaniedbywanie innych obowiązków rodzinnych, np. obowiązku opieki, wychowania czy utrzymania.

Zwolnienie z opłat. Kogo obejmie?

Minister Wójcik w trakcie prac parlamentarnych zwracał uwagę, że zdarzają się przypadki, gdy gminy nakładają obowiązek opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej na dorosłe dziecko pensjonariusza, który przez lata nie utrzymywał kontaktu z rodziną i uchylał się od płacenia alimentów. Nowela ma rozwiązać ten problem, wskazując, kiedy krewny może być zwolniony z obowiązku opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS.

Zgodnie z nowymi przepisami z opłaty zwolniona ma być także osoba, która została pokrzywdzona przestępstwem umyślnym ściganym z oskarżenia publicznego, popełnionym przez tego pensjonariusza. Dotychczas zwolnienie z opłaty dotyczyło jedynie przestępstwa z użyciem przemocy.

Zwolnienie z odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS-ie dotyczyć będzie przestępstw popełnionych zarówno na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica (tak jak dotychczas), jak również tych, w których pokrzywdzonym jest dziecko tej osoby lub pełnoletnie - nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia - rodzeństwo.

Minister Wójcik zwracał uwagę, że już obecnie ustawa o pomocy społecznej wskazuje, na podstawie jakich dokumentów ustalana jest sytuacja osobista, rodzinna, dochodowa i majątkowa danej osoby lub rodziny. Jednocześnie zaznaczył, że pod uwagę mogą być brane wszelkie dokumenty, które mogą określić, czy więź rodzinna była nawiązana (np. korespondencja).

"Wydarzenia": Pożar w Unewelu. Ogień został zaprószony celowoPolsat NewsPolsat News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na