Reklama

Michał Wójcik

Czwartek, 8 grudnia 2022 (14:19)AktualizacjaCzwartek, 7 września 2023 (13:17)

Michał Wójcik to polski polityk i prawnik, doktor nauk społecznych. Poseł na Sejm V, VIII i IX kadencji. W roku 2020 został powołany na ministra-członka Rady Ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Michał Wójcik
Michał Wójcik/Andrzej Iwanczuk /Reporter/East News

Michał Wójcik

  • Data urodzenia:17.04.1971
  • Miejsce urodzenia:Kraków
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Michał Wójcik - wykształcenie

Michał Wójcik ma wyższe wykształcenie i stopień naukowy doktora. W 1994 roku uzyskał tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

W 1998 r. ukończył studia podyplomowe na Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach, na kierunku Rozwój podmiotów gospodarczych. 

W 2017 roku uzyskał tytuł doktora nauk społecznych - nauk o polityce. Doktoryzował się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Michał Wójcik - kariera zawodowa

Michał Wójcik został dyrektorem naczelnym Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Był także członkiem Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia i ekspertem przy kilku projektach finansowanych przez Unię Europejską.

Michał Wójcik - kariera polityczna

Michał Wójcik został radnym sejmiku śląskiego w roku 2002. Startował z listy POPiS, z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości. 

Nie udało mu się zostać senatorem, mimo startu w wyborach uzupełniających w roku 2004. W 2005 r. wystartował jednak w wyborach parlamentarnych z listy PiS i uzyskał mandat poselski. Nie udało mu się zdobyć mandatu poselskiego w kolejnych wyborach do Sejmu w 2007 r., jednak 3 lata później ponownie uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego.

Gdy nie został posłem na Sejm RP również w roku 2011, Michał Wójcik zajął się tworzeniem struktur Solidarnej Polski w okręgach częstochowskim i gliwickim. Został wybrany do zarządu partii 24 marca 2012 roku. Z rekomendacji Solidarnej Polski, jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości, uzyskał reelekcję w wyborach do sejmiku, które zostały przeprowadzone w roku 2014. 

W 2015 roku później uzyskał mandat poselski, po starcie w wyborach parlamentarnych.

Został sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w kwietniu 2016 roku. W grudniu 2017 roku wybrano go na wiceprezesa partii Solidarna Polska.

Michał Wójcik wystartował w wyborach parlamentarnych w roku 2019 i został posłem na Sejm IX kadencji. Następnie powołano go na ministra-członka Rady Ministrów, czyli tak zwanego ministra bez teki, dnia 6 października 2020 roku.

Michał Wójcik - odznaczenia i nagrody

Michał Wójcik otrzymał w 2021 r. medal "Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej". 

Został też odznaczony Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego za swoje zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego.

Michał Wójcik - życie prywatne

Michał Wójcik jest żonaty. Ma córkę.

Michał Wójcik - Wiadomości

Czwartek, 14 marca 2024 (12:30)
Należy zmienić liczbę posłów wybieranych w poszczególnych okręgach i rozważyć zniesienie ciszy wyborczej - to główne wnioski płynące z najnowszego raportu Państwowej Komisji Wyborczej. Rekomendacje...
Środa, 31 stycznia 2024 (14:57)
Zbigniew Ziobro zmaga się z chorobą nowotworową. Michał Wójcik mówił o przesłaniu, jakie polityk Suwerennej Polski ma dla innych. - Prosił mnie, żeby przekazać wszystkim, którzy obserwują u siebie...

Michał Wójcik - Wideo

Środa, 28 lutego 2024 (17:32)
Ewa Wrzosek przed komisją kopertową. Opowiadała o krótkim śledztwie i długiej liście szykan. Wcześniej jednak zażądała wyłączenia z przesłuchania Michała Wójcika. Jej była przełożona - złożyła...
Środa, 8 listopada 2023 (22:01)
- Oni nawet preambuły nie mają - stwierdził Michał Wójcik z Kancelarii Premiera.- Z mojego doświadczenia politycznego, słuchając tego, co mówią przedstawiciele tych ugrupowań, ja panu mówię, że już...