Donald Tusk w Sejmie. Mówi o bezpieczeństwie
- Wszyscy mamy powagę chwili tego, co od kilku tygodni się dzieje w świecie, wokół wojny rosyjsko-ukraińskiej, wokół relacji transatlantyckich, sytuacji w Europie - mówił Donald Tusk w Sejmie. Premier przedstawia informację o międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski. Jak przekazał, trwają prace przygotowujące na wielką skalę szkolenia wojskowe dla każdego dorosłego mężczyzny w Polsce, a także, że będzie rekomendował pozytywną opinię, aby Polska wycofała się z konwencji ottawskiej i być może z konwencji dublińskiej.

Po godz. 13 rozpoczęło się wystąpienie Donalda Tuska w Sejmie. Premier przedstawia informację o międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski. - Mamy dużo powodów, żeby być skupionymi - zaznaczał.
- Niezależnie od tego, jakie emocje targają salą sejmową, czy nami wszystkimi w kampanii wyborczej, jedno nie ulega wątpliwości - w sprawach fundamentalnych dla bezpieczeństwa od wielu lat, a nawet dekad, panuje w Polsce konsensus - powiedział.
Donald Tusk: Nie możemy obrażać się na rzeczywistość
Premier przyznał, że po ostatnich spotkaniach i rozmowach "rysuje się obraz, od którego nie można się odwracać tylko dlatego że jest to obraz nie do końca nam odpowiadający".
- Mamy do czynienia z głęboką korektą polityki amerykańskiej w kontekście wojny w Ukrainie. Nie możemy obrażać się na rzeczywistość, każde państwo, a szczególnie taka potęga jak USA ma prawo i obowiązek kształtowania swojej polityki zagranicznej i swojej strategii - powiedział.
- Każde państwo, szczególnie Polska, które leży w tym miejscu na ziemi ma prawo i obowiązek bardzo precyzyjnie oceniać, co leży w naszym interesie, co leży w interesie naszego bezpieczeństwa, a co może stworzyć problem - zaznaczył.
Donald Tusk ocenił, że stosunek Polski do NATO i relacji transatlantyckich powinien być niepodważalny.
Premier w Sejmie: Nasze bezpieczeństwo związane jest z przyszłym statusem Ukrainy
- Dzisiaj obiektywnie sytuacja Polski, i Ukrainy przede wszystkim, jest trudniejsza niż kilka miesięcy temu. Musimy sobie z tym poradzić - zauważył. - Nadzieja na to, żeby Ukraina otrzymała w najbliższym czasie twarde gwarancje bezpieczeństwa z fizyczną obecnością USA, wydaje się mniej prawdopodobna niż wcześniej - mówił. - Nadzieja nie wystarczy, ona nie zastąpi strategii - dodał.
- Nasze bezpieczeństwo związane jest nie tylko z wydarzeniami na froncie, ale i z przyszłym statusem Ukrainy - podkreślił.
Premier stwierdził, że jeśli Ukraina przegra wojnę, to Polska znajdzie się w dużo trudniejszej sytuacji. - Wszędzie rozmawiamy o tym, w jaki sposób zagwarantować bezpieczeństwo Polski, Europy i Ukrainy. Strategia rodzi się w bólach, bo zmienność sytuacji jest niezwykle zaskakująca nawet dla najbardziej wytrawnych obserwatorów polityki - powiedział.
Jak zaznaczył, w trakcie ostatnich rozmów prowadzonych w Londynie czy podczas posiedzenia Rady Europy omawiano wzięcie większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy.
Wystąpienie premiera w Sejmie. Propozycja stworzenia europejskiego "Baku Uzbrojenia"
- Nie będę was zanudzał efektami szczytu - powiedział do zebranych. Słowa premiera wywołały okrzyki wśród zebranych, którzy domagali się przedstawienia szczegółów, skoro biorą udział w przedstawieniu informacji o międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski.
- Konkluzje dostępne są na każdej stronie internetowej - odpowiedział, wzbudzając śmiech posłów i posłanek.
Wymieniając nowe rozwiązania przekazał, że wydatki na obronność powinny być wyjęte z reguł dyscypliny budżetowej. -Jeśli wydajemy nasze pieniądze na obronność tu w Polsce, to nie będą one wliczane do naszego deficytu w tym liczeniu, które pozwala zastosować procedurę nadmiernego deficytu - mówił.
Premier przekazał także, że Polska przedstawiła na forum UE ideę stworzenia europejskiego "Banku Uzbrojenia" do inwestowania w obronność, na kształt Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jak dodał, propozycja " nie spotkała się jeszcze ze zgodą partnerów".
Donald Tusk mówił o wielkich szkoleniach wojskowych dla mężczyzn w Polsce
W trakcie przemówienia premier przekazał, że trwają prace przygotowujące na wielką skalę szkolenia wojskowe dla każdego dorosłego mężczyzny w Polsce.
- Do końca roku chcemy mieć gotowy model - przekazał.
Co więcej, Donald Tusk zapowiedział, że będzie rekomendował pozytywną opinię, aby Polska wycofała się z konwencji ottawskiej i być może z konwencji dublińskiej. - Mówię tu o minach przeciwpiechotnych i broni kasetowej - podkreślił.
Więcej informacji wkrótce.
Marszałek zawnioskował do premiera. Obecność prezydenta potwierdzona
W związku z ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi decyzji USA w sprawie Ukrainy i po nieformalnym szczycie w Londynie oraz po posiedzeniu Rady Europywe wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia zawnioskował do premiera o przedstawienie informacji o międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski.
"Ufam, że będzie to dobra okazja do rzetelnej debaty nad najistotniejszymi dla naszych obywateli zagadnieniami w duchu odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest Rzeczpospolita Polska" - napisał.
Marszałek wskazał, że "oczekuje odpowiedzialnych głosów w debacie ze strony wszystkich partii w Sejmie".
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jeszcze przed wystąpieniem premiera zapowiedziała, że w Sejmie obecny będzie prezydent Andrzej Duda.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebookui komentuj tam nasze artykuły!