Resort Adama Bodnara odtajnia dokumenty. "Ludzie powinni poznać szczegóły"
Ministerstwo Sprawiedliwości odtajniło dokumenty dotyczące zakupu Pegasusa. Wynika z nich, że umowę na przekazanie do CBA 25 milionów podpisali w 2017 roku ówczesny wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz ówczesny szef CBA Ernest Bejda. Przy zakupie wykorzystano paragraf pozwalający Zbigniewowi Ziobrze na uznaniowe dysponowanie środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

O publikację dokumentów wnioskował szef Ministerstwa Sprawiedliwości Adam Bodnar, CBA wyraziło zgodę na ich odtajnienie.
Pegasus. Resort odtajnił dokumenty. "Opinia publiczna powinna poznać szczegóły"
Jak czytamy w komunikacie resortu, Adam Bodmar podjął decyzję o opublikowaniu dokumentów dotyczących zakupu systemu Pegasus ze Środków Funduszu Sprawiedliwości, ponieważ "opinia publiczna powinna poznać możliwie najwięcej szczegółów dotyczących zakupu systemu Pegasus przez ich poprzedników".
Według dokumentów, to ówczesny szef CBA Ernest Bejda wnioskował do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o przekazanie CBA 25 milionów zł w celu zakupienia "środków techniki specjalnej do wykrywania i zapobiegania przestępczości". Jak czytamy, pismo w tej sprawie trafiło do Ziobry 15 września 2017 roku.
"We wniosku ówczesny szef CBA poinformował, że koszt całego projektu to około 40 milionów złotych" - czytamy.
Umowa między Ministerstwem Sprawiedliwości a CBA została zawarta 29 września 2017 roku. Podpisali ją Michał Woś oraz Ernest Bejda.
"Podstawą prawną był paragraf 11 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. To paragraf, który pozwalał Zbigniewowi Ziobrze uznaniowo przyznawać pieniądze z funduszu" - czytamy w komunikacie.
Pegasus. Specjalne konto bankowe CBA
CBA miało ponadto założyć specjalne konto bankowe, na które pierwsze pieniądze trafiły 9 października 2017 roku. Trzy dni później otrzymana kwota, która wynosiła 13 mln 360 tys. złotych, została przelana na konto firmy Matic Sp. z o. o.
Druga transza - która również trafiła do tej firmy - wynosiła 11 mln 640 tys.złotych i 17 listopada 2017 roku trafiła na założone przez CBA konto. W grudniu 2017 roku CBA złożyło sprawozdanie z realizacji projektu, który został opisany jako zrealizowany i zakończony 6 grudnia 2017 roku. 16 stycznia miało dojść do "okazania przedmiotu umowy". Były wiceszef Michał Woś nie wniósł zastrzeżeń, a następnie zaakceptował sprawozdanie.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!