"Chcemy dać świadectwo o tym, jak bardzo Bóg nas obdarował". VII Święto Dziękczynienia
Biskup Józef Górzyński przewodniczy procesji z relikwiami św. Jana Pawła II, która wyruszyła w niedzielę rano z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. To jeden z elementów obchodów Święta Dziękczynienia.
W tym roku jest ono poświęcone ogólnopolskiemu dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II i 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.
- Chcemy dać świadectwo o tym, jak bardzo Bóg nas obdarował. Przejdziemy ulicami miasta, które Jan Paweł II tak często odwiedzał i które było mu drogie - powiedział bp Górzyński.
W procesji idą dwie orkiestry strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich. Relikwiarz jest niesiony na specjalnych nosidłach. Wewnątrz relikwiarza znajduje się fragment sutanny z krwią św. Jana Pawła II z zamachu na pl. św. Piotra. Relikwiarz jest wkomponowany w portret papieża; został wykonany w Weronie z drobnych granitowych kamyków i szkła.
O godz. 12 na terenie Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin; on także wygłosi homilię. Uczestniczyć w mszy mają m.in prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowni, przedstawiciele grup zawodowych, zrzeszeń, wierni z Warszawy i innych części Polski.
Po mszy św. prezydent Komorowski ma wygłosić przemówienie. Następnie prezydent zasadzi przed Świątynią Opatrzności Bożej "Dąb Wolności". Natomiast w godzinach popołudniowych ma dojść do spotkania Komorowskiego z kard. Parolinem.
W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.