Charly przynosi nieprzyjemne zmiany. Biało nie tylko w górach
Męczącej pogody ciąg dalszy. Tym razem przyniesie ją niż Charly, który rozgości się w naszym kraju. Nie zabraknie deszczu i śniegu, które często będą padać równocześnie. Na wielu drogach może być ślisko, zwłaszcza rano i wieczorem. Oprócz tego na południu Podkarpacia przez większość dnia będzie mocno wiało. W górach porywy przekroczą 100 km/h. Sprawdź prognozę pogody na czwartek.
Po mokrej i nieprzyjemnej środzie w czwartek nie możemy liczyć na łagodniejszą aurę - wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rano w centrum i częściowo na północy wciąż obowiązują ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Te alerty w czwartek nie są jednak jedynymi.
Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda pełna opadów. Uwaga na wieczorne mgły
Żółte alerty IMGW pierwszego stopnia od początku dnia są aktywne w szerokim pasie ciągnącym się od zachodnich granic Polski, przez centrum, południową część Pomorza, Warmii i Mazur, po większość Podlasia, Mazowsza i północne rejony Ziemi Lubelskiej.
Te ostrzeżenia przestaną obowiązywać o godz. 10:00. Na południu Podkarpacia obowiązują już alerty pierwszego stopnia związane z niebezpiecznym wiatrem. Tam podmuchy mogą osiągać do 70 km/h przez cały czwartek oraz w nocy.
W niemal całym kraju będzie dużo chmur, z których będzie padać deszcz i deszcz ze śniegiem. Oprócz tego na północy i w górach będzie padać sam śnieg. Na zachodzie, północno-wschodnich krańcach Polski oraz w Tatrach przyrost grubości pokrywy śnieżnej może wynieść około 5 cm.
Oprócz tego wieczorem na północy Polski mogą się pojawić mgły ograniczające widzialność do 500 metrów.
Ciepło na południu, wietrznie w górach
Czwartek będzie dosyć ciepły, zwłaszcza na południu kraju. Tam w ciągu dnia termometry pokażą miejscami nawet do 10 stopni Celsjusza. W centrum nieco chłodniej: do 6 stopni, zaś najzimniej będzie na północy, gdzie można się spodziewać temperatur w okolicach 0-1 st. C.
Chociaż wiatr będzie przeważnie umiarkowany, to miejscami, zwłaszcza na terenach podgórskich i w górach podmuchy będą silniejsze. Na Wybrzeżu porywy mogą osiągać prędkość do 55 km/h, zaś wysoko w górach trzeba uważać wichury osiągające nawet do 120 km/h. Tam wiatr będzie powodować zamiecie i zawieje śnieżne.
Z powodu niżowej, pochmurnej i mokrej aury w praktycznie całym kraju pogoda będzie niekorzystna. Na obojętne warunki można liczyć rano, jedynie na północnym wschodzie, jednak z czasem również tam staną się one niekorzystne.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!