Bronisław Komorowski ogłosił termin wyborów parlamentarnych
W oficjalnym oświadczeniu Bronisław Komorowski ogłosił, że wybory parlamentarne odbędą się 25 października. Wspomniał także o swoich planach na przyszłość.

Prezydent ogłosił także, że nie weźmie udziału w zbliżających się wyborach. Będzie piastował funkcję byłego prezydenta.
Zapowiedział też, że decyzję w sprawie ustawy o in vitro podejmie w przyszłym tygodniu. Zdaniem prezydenta, debata parlamentarna nad in vitro przyniosła wiele szkód, ponieważ była szczególnie przykra dla rodziców dzieci urodzonych dzięki tej metodzie.
Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.
Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VII kadencji i Senatu VIII kadencji odbyło się 8 listopada 2011 r.
O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.
Dalsze plany prezydenta
Po zakończeniu prezydentury zamierza Bronisław Komorowski złożyć wniosek o powołanie Instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na prawach fundacji. Prezydent podczas dzisiejszego wystąpienia nie określił, czym dokładnie będzie się zajmować organizacja jego imienia. Przypomnijmy jednak, że na początki lipca podczas wizyty we Lwowie zapowiedział, że jego instytut będzie skupiał się m.in. na sprawach polsko-ukraińskich.
2 lipca podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką zapewniał, że zakończenie misji jako prezydenta nie zakończy jego zaangażowania w sprawy naszego wschodniego sąsiada. - Bez względu na zmiany polityczne państwo polskie również będzie angażować się we wspieranie niełatwego procesu reformy wewnętrznej na Ukrainie. Mam nadzieję, że w tych wszystkich procesach możliwe będzie także zaangażowanie byłego prezydenta - podkreślił wówczas Komorowski
Zaznaczył też, że "w polskiej praktyce politycznej jest zwyczaj, że byli prezydenci zakładają instytuty". - Taki instytut założył i Lech Wałęsa, i Aleksander Kwaśniewski. Założy także prezydent Komorowski - zapowiedział. - Jestem pewien, że poczesne miejsce w ramach aktywności instytutu Bronisława Komorowskiego znajdą sprawy relacji polsko-ukraińskich - dodał.