Reklama

Reklama

Będzie obniżka cen paliw. Premier przedstawił szczegóły

Ceny paliw będą niższe - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Od 20 grudnia rząd wprowadza obniżkę cen m.in. benzyny i oleju napędowego na pięć miesięcy. - Wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego dopuszczonego w UE poziomu - poinformował premier. Rząd wprowadzi także obniżkę podatku VAT do 8 proc. na gaz.

- Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach i aby zbuforować wzrost inflacji, prezentujemy dzisiaj pierwszą serię działań, które mają zamortyzować stopy inflacji - poinformował premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia tarczy antyinflacyjnej. Tłumaczył również, że inflacja jako konsekwencja pandemii jest wzmagana przez działania niezależne od rządu. Wymienił tu: manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji. - Cena gazu urosła względem zeszłego roku kilkukrotnie - podkreślił premier.

Reklama

Ceny paliw pójdą w dół? Akcyza będzie niższa 

Jakie działania w odpowiedzi na wysoką inflację podejmie rząd? Po pierwsze zatrzymać drożyznę na stacjach benzynowych. - Od 20 grudnia, na pięć miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Tarcza antyinflacyjna: Rząd obniży VAT, będą dopłaty

Po drugie: rząd zapowiedział obniżenie VAT-u na gaz ziemny. Będzie obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące - od stycznia do marca 2022 r.

Po trzecie obniżony zostanie VAT na energię elektryczną. - Obniżmy stawki dla odbiorców energii za pomocą narzędzi podatkowych. Będzie obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.). Obniżka ma obowiązywać przez trzy miesiące od stycznia do marca 2022.  Będzie też 0 proc. akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. 

Premier wyjaśnił, że wzrost cen za energię elektryczną spowodowany jest m.in. wzrostem cen surowców. - Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd wprowadzamy dopłaty w formie dodatku - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Ceny paliw będą niższe. Zobacz szczegóły rządowej propozycji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje