Reklama

Reklama

Bąkiewicz: Cykliczność Marszu Niepodległości przywrócona na trzy lata

Cykliczność Marszu Niepodległości została przywrócona - powiedział w piątek na spotkaniu z dziennikarzami przed stołecznym ratuszem prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Tymi słowami odniósł się do czwartkowego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, który uchylił postanowienia Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego, które podtrzymywały wcześniejszą decyzję prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o braku zgody na organizację wydarzenia.

W piątek przed stołecznym ratuszem Robert Bąkiewicz spotkał się na briefingu prasowym z dziennikarzami. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości wyjaśnił, jaki status prawny zyskał Marsz Niepodległości. "Cykliczność Marszu Niepodległości została przywrócona. Marsz Niepodległości będzie się odbywał cyklicznie przez 3 lata" - powiedział Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Sąd Najwyższy uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego

W czwartek Sąd Najwyższy uchylił postanowienia Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego, które na wniosek prezydenta Warszawy uchyliły decyzję wojewody mazowieckiego o cykliczności Marszu Niepodległości.

Reklama

Po tych decyzjach skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego złożył Prokurator Generalny argumentując, że doszło do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

- Mechanizm był taki, że w ubiegłym roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł pozwolenie na zgromadzenie cykliczne. Decyzje tę zaskarżył w sądzie pan prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Do jego decyzji przychylił się Sąd Okręgowy w Warszawie, a potem Sąd Apelacyjny. Wczoraj Sąd Najwyższy uchylił postanowienia obu Sądów, czyli powracamy do cyklicznej formy zgromadzenia Marsz Niepodległości. To pozwolenie, które wydał pan wojewoda Radziwiłł z 2021 r. jest w mocy - wyjaśnił prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Masz Niepodległości

Marsz Niepodległości to największa patriotyczna manifestacja w Polsce. Od 2011 r. jest organizowana przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz. Na wydarzenie przyjeżdżają ludzie z całej Polski, żeby wspólnie manifestować radość z odzyskanej w 1918 r. niepodległości i z biało-czerwonymi flagami maszerować ulicami Warszawy.

W dotychczasowych edycjach Marszu wzięło udział w sumie ponad milion osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy