Apel "GPC": Jeszcze możemy uniknąć tragedii
"Mimo realnego zagrożenie wynikającego ze zbieżności dat szczytu klimatycznego z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada polski rząd nie podjął żadnych działań ws. zmiany terminu" - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Polskiej codziennie".
W artykule "Jeszcze możemy uniknąć tragedii" "GPC" apeluje o zmianę terminu szczytu i pisze, że resort zgłaszając Warszawę jako gospodarza szczytu mógł wnioskować o zmianę daty. Więcej w dzisiejszej "GPC".
W piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zorganizowanie szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie w Święto Niepodległości to "oczywista prowokacja".- Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że to są to elementy awanturnicze. Niewątpliwie chodzi o to, żeby wywołać awanturę, bo przecież nie ma żadnego przymusu, żeby to było akurat 11 listopada - powiedział Kaczyński. - Jeżeli cokolwiek się stanie, to jest to osobista odpowiedzialność premiera, ministra spraw wewnętrznych i to odpowiedzialność nie tylko w sensie politycznym, ale być może nawet karnym - dodał lider PiS.
Zdaniem posłów tego klubu zbieżność dat rozpoczęcia Szczytu Klimatycznego ONZ i obchodów Święta Niepodległości doprowadzi do zagrożenia. "Wszyscy dobrze wiemy, że w tym dniu zjadą się do Warszawy lewackie bojówki i dojdzie do konfrontacji z osobami, które chciałyby godnie uczcić święto" - mówił wczoraj poseł PiS Tomasz Kaczmarek.
Na słowa Kaczyńskiego odpowiedział sam premier Tusk. - Jak słyszę polityków, czy to jest Jarosław Kaczyński, czy jacyś komentatorzy z PiS, że celowo wymyśliłem wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem datę szczytu klimatycznego, to nie wiem, nad czym bardziej załamać ręce: nad ich niekompetencją czy poziomem już takich chorobliwych obsesji - powiedział w sobotę dziennikarzom.
Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP-19 odbędzie się w Polsce, w dniach 11-22 listopada 2013. Celem spotkania jest wypracowanie nowych postanowień na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych na świecie. Jak napisano na stronie Ministerstwa Środowiska, główną siedzibą konferencji COP19 będzie Stadion Narodowy. Część wydarzeń odbędzie się także w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych.
PAP/INTERIA.PL