Agnieszka Holland skrytykowała strażników granicznych. Szef MON reaguje
"Skandaliczne i nieakceptowalne" - tak słowa wypowiedziane przez Agnieszkę Holland ocenił szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Reżyserka wskazywała, że na granicy polsko-białoruskiej część funkcjonariuszy SG zachowuje się "nieludzko i niehumanitarnie". Jak tłumaczyła, chodzi o bicie, szczucie psami, rzucanie na ziemię i wypychanie na terytorium Białorusi.

Agnieszka Holland była we wtorek wieczorem gościem Roberta Mazurka w Kanale Zero. Reżyserka była pytana o sytuację na polsko-białoruskiej granicy.
- Bicie, szczucie psami, rzucanie na glebę, wypychanie z powrotem tam, gdzie są torturowani przez Białorusinów - tak Holland opisała zachowanie polskich pograniczników.
- To nie jest zachowanie, które jest ludzkie i humanitarne - przekonywała reżyserka. Na pytanie prowadzącego, czy mamy "nieludzkich, maltretujących migrantów mundurowych", odpowiedziała twierdząco. - Niestety część z nich robi to - zapewniła.
Granica polsko-białoruska. Agnieszka Holland mówi o "języku pogardy" wobec migrantów
Robert Mazurek dopytywał Agnieszkę Holland, skąd czerpie wiedzę o rzekomych działaniach polskich pograniczników. - Czerpię wiedzę od bezpośrednich świadków tych zdarzeń. Istnieją raporty organizacji pozarządowych - odpowiedziała.
Reżyserka ubolewała nad "językiem pogardy", w jakim w Polsce mówi się o migrantach. - Służby mundurowe niestety, przy pomocy tej słynnej pani rzecznik (Straży Granicznej - red.), która była w okresie PiS-owskim, mijały się z prawdą tak często, że trudno było w nie wierzyć - konkludowała.
Holland skrytykowała również nowe prawo ograniczające prawo do azylu w Polsce. - Premier mojego państwa (...) legalizuje nielegalne akty prawne. Wyklucza spod praw człowieka jakąś kategorię ludzi - mówiła, komentując działania Donalda Tuska.
Granica polsko-białoruska. Szef MON reaguje na wypowiedź Agnieszki Holland
W środę na te słowa zareagował szef MON. "Słowa pani Agnieszki Holland wypowiedziane w Kanale Zero o polskich mundurowych są skandaliczne i nieakceptowalne" - rozpoczął swój wpis na platformie X.
"Mundurowi nikogo nie maltretują, tylko bronią granicy i dbają o nasze bezpieczeństwo. Wypowiedź pani Holland godzi w to bezpieczeństwo" - zaznaczył Władysław Kosniak-Kamysz.
Migranci na granicy z Białorusią. Nowe dane Straży Granicznej
Straż Graniczna podała w środę najnowsze dane o sytuacji na granicy Polski z Białorusią. We wtorek odnotowano prawie 110 prób nielegalnego przedostania się do naszego kraju.
"Wobec sześciu osób prowadzone są czynności w celu ich ujęcia. Za pomocnictwo zatrzymano jedną osobę. Uszkodzono dwa pojazdy SG" - czytamy w krótkim raporcie.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!