"439 zł wyrównania za wodę i prąd". Taka wiadomość powinna nas zaalarmować

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,6 tys.
Udostępnij

Odszkodowanie za wodę i energię dla każdego gospodarstwa domowego? To nie inicjatywa rządu, a internetowych oszustów. CERT Polska ostrzega przed nową formą wyłudzeń. Na czym polega oszustwo na odszkodowanie za wodę i energię? Wyjaśniamy.

Oszuści wymyślili nową metodę wyłudzeń
Oszuści wymyślili nową metodę wyłudzeńvadymvdrobot123RF/PICSEL

CERT Polska na swoim profilu na platformie X opublikowało komunikat dotyczący nowego oszustwa internetowego. Tym razem złodzieje podszywają się pod rząd pod pretekstem przekazania odszkodowania za wodę i energię dla każdego gospodarstwa domowego.

Odszkodowanie za wodę i prąd. Uwaga na oszustwo

Możliwość otrzymania rekompensaty w wysokości 439,05 zł zostaje przekazana przez oszustów za pośrednictwem wiadomości e-mail. W niej podszywają się pod "serwis Rzeczypospolitej Polskiej", czyli gov.pl. Wiadomość rozpoczyna się informacją, że 1 sierpnia rząd miał podjąć decyzję o przyznaniu odszkodowań.

Następnie widnieje w niej komunikat o weryfikacji, którą trzeba koniecznie przejść, bo inaczej nie otrzymamy pieniędzy. Adresat jest zapewniany, że proces weryfikacyjny jest szybki i trwa tylko kilka minut. Szybko ma też przyjść na konto bankowe obiecana suma.

Do weryfikacji przechodzi się poprzez użycie dużego, czerwonego przycisku z napisem "Zaloguj się". Wówczas wiadomość oszustów przenosi nas do rzekomej strony "gov.pl", gdzie wybieramy "swój bank". Dalej mamy zalogować się do bankowości online. Wprowadzenie danych na stronie jest równoznaczne z przekazaniem ich złodziejom. Tym samym zyskują oni dostęp do konta bankowego adresata.

Tak wygląda mail, który oszuści wysyłają do odbiorców:

Ostrzeżenie. Jak uchronić się przed oszustwem?

Jeśli chcemy się uchronić przed oszustwem internetowym, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z tym, jaki jest mechanizm działania złodziei. Znajomość tego jak wygląda wiadomość przez nich skonstruowana i czego wymagają, pomoże nam zachować czujność i szybko rozpoznać, z kim mamy do czynienia.

Informacje, które są przedstawiane w otrzymanej wiadomości, trzeba weryfikować u źródła. Widząc informację, że rząd podjął o czymś decyzję, sprawdź to na stronie rządowej gov.pl. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, to na oficjalnym serwisie na pewno by o tym wspomniano. Warto również wspomóc się znanymi nam portalami informacyjnymi i przeglądarką internetową.

Dostając przez e-mail czy SMS nieznany link, nigdy w niego nie klikaj. Zwykle zawierają one złośliwe oprogramowania, które mogą kraść dane z urządzeń. Zarazem pamiętaj, aby nie wpisywać żadnych danych po przekierowaniu z takiego linku. Strony mogą wyglądać podobnie jak strona rządowa czy strona banku, ale zdecydowanie nimi nie są.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Wypadki w wakacje, Dane policji
      Wypadki w wakacje, Dane policji
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      972
      Super
      relevant
      322
      Hahaha
      haha
      117
      Szok
      shock
      107
      Smutny
      sad
      85
      Zły
      angry
      46
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,6 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na