Pandemia COVID-19 wpłynie na nienarodzone pokolenia

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

W związku z COVID-19 mogą mieć kłopoty ze zdrowiem i szybciej się starzeć, mimo że... jeszcze nie przyszli na świat. Badacze z University of Southern California (USA) ostrzegają przed falą problemów, które mogą powstać wskutek działania epidemii na ciężarne obecnie kobiety. Nie chodzi tylko o działanie wirusa, ale także m.in. o stres przeżywany przez ich rodziny.

Ciężarna w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2
Ciężarna w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 Yegor AleyevGetty Images

Długofalowe skutki działania COVID-19 na nienarodzone jeszcze dzieci dopiero będzie można badać, ale naukowcy wysunęli pewne wnioski na podstawie znanych już skutków poprzednich epidemii, w tym grypy z 1918 roku, SARS w 2002, czy MERS w 2012.

"Pandemia grypy z roku 1918 miała dalekosiężny wpływ na populację wystawioną na jej działanie w okresie prenatalnym. Osoby te doświadczały szybszych zgonów, częściej zapadały na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca i depresję w wieku 50 lat" - zwraca uwagę prof. Caleb Finch, współautor pracy opublikowanej w piśmie "Journal of Developmental Origins of Health and Disease".

"Możliwe jest, że pandemia COVID-19 także będzie miała sięgające daleko oddziaływanie na populację rozwijającą się w łonie matki w czasie pandemii. Chodzi o działanie samej infekcji matki oraz stresu doświadczanego w pandemicznym środowisku" - tłumaczy naukowiec.

Wirus może przedostać się przez łożysko

Infekcja wirusowa matki może wpłynąć na dziecko na różne sposoby - wyjaśniają naukowcy.

Wirus może przedostać się przez łożysko, czy wywołać w organizmie matki stany zapalne, które negatywnie wpłyną na rozwój dziecka.

Bezpośrednie transmisje wirusa z matki na dziecko jak i wyraźne uszkodzenia płodów były rzadkie we wcześniejszych epidemiach koronawirusów. Jednak częstsze stały się przedwczesne porody, zarówno w czasie epidemii SARS, jak i grypy H1N1 w 2009 roku.

Jedną z przyczyn mogły być właśnie stany zapalne.

Badania na temat związków COVID-19 z przebiegiem ciąży znajdują się obecnie na bardzo wczesnych etapach, ale przyniosły już pewne niepokojące wyniki.

SARS-CoV-2 także może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, a ciężki przebieg choroby może nasilać zagrożenie urodzenia martwego dziecka.

Badany jest jeszcze m.in. wpływ podniesionego ryzyka skrzepów związanego zarówno z ciążą, jak i z COVID-19.

Stres, bezrobocie, przemoc domowa

Naukowcy sugerują więc prowadzenie szerokich badań z uwzględnieniem danych na temat matek, płodów, noworodków i łożysk.

"Te wstępne dane powinny być poddane analizie w miarę wzrostu i rozwoju dzieci w czasie trwającego całe życie badania zdrowia, wzorców zachowań i zdolności poznawczych" - twierdzi Molly Easterlin, współautorka analizy.

Oprócz samej infekcji, na dziecko mogą działać także inne czynniki, takie jak stres, gorszy dostęp do pożywienia, bezrobocie, domowa przemoc, gorsza opieka lekarska.

Dlatego, zdaniem naukowców, przyszłe badania powinny objąć także dzieci matek, które nie były zakażone i uwzględnić różnorodne parametry społeczno-ekonomiczne.

"Włączenie do badań informacji na temat społecznego i ekonomicznego stresu pozwoli na dokonanie porównań między krajami stosującymi różne metody ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa. Porównania tego rodzaju mogą dać nam kolejne informacje wykraczające poza działanie COVID, np. na temat społeczno-ekonomicznych i społecznych działań, które mogą obniżyć ryzyko przedwczesnego porodu" - podkreśla prof. Eileen Crimmins, jedna z badaczek.

Niemcy: Demonstracje przeciwko noszeniu maseczek

W Niemczech odbyło się w sobotę (14 listopada) kilka demonstracji "przeciwko noszeniu maseczek" w związku z pandemią koronawirusa – poinformowała niemiecka policja. Podczas protestu we Frankfurcie nad Menem policja użyła armatek wodnych przeciwko kontrdemonstrantom.

Do przeciwników ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa należą w szczególności działacze antyszczepionkowi, propagatorzy teorii spiskowych, czy zwolennicy skrajnej prawicy – podaje AFP.
Do przeciwników ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa należą w szczególności działacze antyszczepionkowi, propagatorzy teorii spiskowych, czy zwolennicy skrajnej prawicy – podaje AFP. RONALD WITTEKPAP
Niemcy były jednym z pierwszych krajów europejskich, w których pojawił się taki sprzeciw wobec ograniczeń związanych z pandemią.
Niemcy były jednym z pierwszych krajów europejskich, w których pojawił się taki sprzeciw wobec ograniczeń związanych z pandemią. RONALD WITTEKPAP
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 22 461 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 218 kolejnych zgonów - poinformował w sobotę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 22 461 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 218 kolejnych zgonów - poinformował w sobotę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).RONALD WITTEKPAP
W Ratyzbonie w Bawarii na południu kraju ok. 700 demonstrantów bez incydentów demonstrowało przeciwko ograniczeniom, zwłaszcza przeciwko noszeniu maseczek oraz zamykaniu barów i restauracji – poinformowała lokalna policja.
W Ratyzbonie w Bawarii na południu kraju ok. 700 demonstrantów bez incydentów demonstrowało przeciwko ograniczeniom, zwłaszcza przeciwko noszeniu maseczek oraz zamykaniu barów i restauracji – poinformowała lokalna policja.RONALD WITTEKPAP
Dobę wcześniej było 23 542 nowych infekcji i 218 zgonów, był to najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii.
Dobę wcześniej było 23 542 nowych infekcji i 218 zgonów, był to najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii.RONALD WITTEKPAP
Do soboty rano w Niemczech zdiagnozowano 775 556 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 12 378 osób.
Do soboty rano w Niemczech zdiagnozowano 775 556 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 12 378 osób.RONALD WITTEKPAP
Rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel następnego dnia potępił przemoc i ostrzegł przed teoriami spiskowymi głoszonymi - według niego - podczas tych demonstracji.
Rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel następnego dnia potępił przemoc i ostrzegł przed teoriami spiskowymi głoszonymi - według niego - podczas tych demonstracji.RONALD WITTEKPAP
7 listopada w Lipsku w Saksonii na wschodzie Niemiec doszło do aktów przemocy podczas demonstracji, w której wzięło udział 20 tys. osób sprzeciwiających się noszeniu maseczek.
7 listopada w Lipsku w Saksonii na wschodzie Niemiec doszło do aktów przemocy podczas demonstracji, w której wzięło udział 20 tys. osób sprzeciwiających się noszeniu maseczek.RONALD WITTEKPAP
Na niedzielę zaplanowano demonstracje również na zachodzie Niemiec, w tym w Lindau i Erlangen.
Na niedzielę zaplanowano demonstracje również na zachodzie Niemiec, w tym w Lindau i Erlangen.RONALD WITTEKPAP
Za zgodą władz miasta prawie 1000 osób demonstrowało w centrum Frankfurtu na wezwanie kolektywu Querdenker (Wolnomyśliciel, Nonkonformista) - inicjatywy kilku zgromadzeń, które w ciągu ostatnich miesięcy występowały przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa.
Za zgodą władz miasta prawie 1000 osób demonstrowało w centrum Frankfurtu na wezwanie kolektywu Querdenker (Wolnomyśliciel, Nonkonformista) - inicjatywy kilku zgromadzeń, które w ciągu ostatnich miesięcy występowały przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa.RONALD WITTEKPAP
Policja, która dokonała wówczas zatrzymań, przekazała, że była celem "wielu ataków", m.in. rzucano w nią przedmiotami i fajerwerkami.
Policja, która dokonała wówczas zatrzymań, przekazała, że była celem "wielu ataków", m.in. rzucano w nią przedmiotami i fajerwerkami.RONALD WITTEKPAP
Przeszkadzało im około 200 kontrdemonstrantów z ruchu antyrasistowskiego, którzy ustawili transparent z napisem "Prawo do ziemi".
Przeszkadzało im około 200 kontrdemonstrantów z ruchu antyrasistowskiego, którzy ustawili transparent z napisem "Prawo do ziemi". RONALD WITTEKPAP
Z zestawienia RKI wynika, że grupą najbardziej dotkniętą SARS-CoV-2 nie są seniorzy, a ludzie w wieku od 35 do 59 lat oraz w wieku od 15 do 34 lat.
Z zestawienia RKI wynika, że grupą najbardziej dotkniętą SARS-CoV-2 nie są seniorzy, a ludzie w wieku od 35 do 59 lat oraz w wieku od 15 do 34 lat.RONALD WITTEKPAP
Policja użyła armatki wodnej do rozproszenia kontrdemonstracji, która odbywała się bez zezwolenia władz - podaje agencja AFP.
Policja użyła armatki wodnej do rozproszenia kontrdemonstracji, która odbywała się bez zezwolenia władz - podaje agencja AFP.RONALD WITTEKPAP
RKI zauważa, że wysoka liczba zakażeń jest notowana niemal w całym kraju, zaś najwyższa - w Bawarii, Berlinie, Hesji i Bremie. Źródło tekstu: PAP
RKI zauważa, że wysoka liczba zakażeń jest notowana niemal w całym kraju, zaś najwyższa - w Bawarii, Berlinie, Hesji i Bremie. Źródło tekstu: PAPRONALD WITTEKPAP
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Przejście z łazienki do kuchni było dla mnie wyzwaniem". Nowy program reporterski w Polsat News
      "Przejście z łazienki do kuchni było dla mnie wyzwaniem". Nowy program reporterski w Polsat NewsPolsat NewsPolsat News
      zdjęcie
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na