Reklama

Reklama

​Niezwykłe odkrycie na Litwie. Spoczywał na dnie jeziora razem ze swoim mieczem

Przeszło 500 lat temu ciało średniowiecznego żołnierza opadło na dno jeziora Asveja na Litwie i spoczywało ukryte w mule. Podwodni archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia.

Szkielet został odkryty podczas podwodnej inspekcji starego mostu Dubingiai na jeziorze Asveja we wschodniej Litwie. Naukowcy od lat dziewięćdziesiątych eksplorują dno akwenu. Archeolożka Elena Pranckėnaitė, badaczka z Uniwersytetu w Kłajpedzie, twierdzi, że chociaż szkielet leżał pod warstwą piasku i mułu, miejsce to nie było pochówkiem. Raczej prądy wodne prawdopodobnie z czasem naniosły osad, który przykrył jego szczątki.

Naukowcy z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wileńskiego zbadali ciało i poinformowali, że był to mężczyzna i zmarł w XVI wieku. Specjalistom z zakresu medycyny sądowej nie udało się na razie określić konkretnej przyczyny śmierci.

Reklama

Już samo odnalezienie szczątków stanowiło dla badaczy duże zaskoczenie, jednak równie zdumiewające było to, jak dobrze zachował się szkielet oraz odkryte przy nim artefakty. Nurkowie znaleźli parę skórzanych butów z ostrogami, skórzany pasek z klamrą, żelazny miecz "i dwa noże z drewnianymi uchwytami" - poinformowała Pranckėnaitė, cytowana przez Livescience.com. 

Zespół archeologów, antropologów i historyków z Litewskiego Muzeum Narodowego pracuje obecnie nad konserwacją oraz szczegółową analizą i interpretacją obiektów.

 

Badacze uważają, że był żołnierzem

Posiadane przez mężczyznę przedmioty jasno wskazują na jego związek z rzemiosłem wojskowym. Na szczątki natrafiono podczas eksploracji okolic starego, pochodzącego z XVI wieku mostu, którego pozostałości zlokalizowane są w pobliżu obecnie istniejącej przeprawy. Możliwe, że położenie szczątków ma związek właśnie z dawnym mostem, który prowadził do zamku Dubingiai, położonego na wzgórzu górującym nad jeziorem Asveja. Inna ewentualność to to, że zwłoki zostały przeniesione w to miejsce przez prądy wodne. 

Szczątki żołnierza pochodzą z XVI wieku. W tym czasie Polska i Litwa połączone były unią personalną, która czyniła z nich jedno z największych i najpotężniejszych państw Europy tamtego okresu. Obydwoma krajami rządzili wówczas władcy z dynastii Jagiellonów, mającej swoje korzenie na Litwie. Dom panujący angażował się w wiele wojen, w szczególności z Krzyżakami, Tatarami i Wielkim Księstwem Moskiewskim oraz w pierwszą wojnę północną.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy