Reklama

Oszustwa na szkodę PCK. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

Wrocławski sąd skazał dziewięć osób w procesie dotyczącym działania na szkodę Polskiego Czerwonego Krzyża. Wymierzono im kary od roku więzienia w zawieszeniu do 3,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności. W wyniku oszustwa Polski Czerwony Krzyż mógł stracić nawet trzy miliony złotych. Na ławie oskarżonych zasiadło 10 osób, w tym były poseł i trzech radnych wywodzących się z Prawa i Sprawiedliwości.

Zarzuty postawiono 10 osobom, w tym byłemu posłowi Prawa i Sprawiedliwości Piotrowi B., który pełnił funkcję wiceprezesa dolnośląskiego oddziału PCK. W stan oskarżenia postawiono też trzech radnych, wywodzących się z tej partii: byłemu prezesowi PCK Rafałowi H., byłemu dyrektorowi PCK Jerzemu G. oraz byłemu pracownikowi Jerzemu S.

Sąd uznał wszystkich oskarżonych winnymi zarzucanych im czynów, oprócz byłego prezesa dolnośląskiego oddziału PCK i byłego radnego miejskiego i wojewódzkiego PiS Rafała H., którego sąd uniewinnił.

Reklama

Afera PCK. Zapadł wyrok. Były poseł PiS skazany

Najwyższą karę usłyszał były dyrektor dolnośląskiego PCK i były radny wojewódzki PiS Jerzy G. Sąd wymierzył mu karę 3,5 roku bezwzględnego więzienia. G. musi też, solidarnie w innymi oskarżonymi, naprawić szkodę wyrządzoną PCK w kwocie co najmniej 1,6 mln zł oraz zapłacić grzywnę.

Piotr B., były poseł PiS i były wiceprezes dolnośląskiego PCK, został skazany na dwa lata i siedem miesięcy więzienia. On również musi naprawić szkodę wyrządzoną PCK w kwocie ponad 500 tys. zł.
Pozostali oskarżeni zostali skazani na kary od roku do 1,5 roku więzienia. Dwóm z nich sąd wymierzył kary w zawieszeniu.

Orzeczenie wydane w środę przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu jest nieprawomocne.

Zapadł wyrok w procesie ws. oszustw na szkodę PCK

Przed tygodniem w procesie rozpoczęły się mowy końcowe. Prokurator Katarzyna Zagwojska zażądała pięciu lat więzienia dla byłego dyrektora Jerzego G., czterech lat pozbawienia wolności dla Rafała H, oraz dwóch i pół roku więzienia dla Piotra B. Prokuratura domaga się dla oskarżonych również wysokich kar pieniężnych, które naprawią szkodę wyrządzoną PCK. Dla pozostałych oskarżonych prokuratura zażądała niższych kar, w tym również wyroków w zawieszeniu.

Prok. Zagwojska argumentowała, że w sprawie zgromadzono wiele dowodów, przede wszystkim zeznań świadków. Zawnioskowała o publiczne ogłoszenie wyroku. Oskarżeni wywozili odzież z PCK i prowadzili komercyjną sprzedaż, oprócz tego miało dojść też do wyprowadzenia działalności na rzecz fundacji Supra, co wiązało się dla PCK z oddaniem źródła dochodu.

Równocześnie prokuratura prowadziła także dochodzenie w sprawie nielegalnego finansowania kampanii wyborczej lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości, ale śledztwo w tym kierunku zostało umorzone.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wyrok | Oszustwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy