Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Zmiana czasu 2021. Sprawdź, kiedy przechodzimy na czas zimowy
Zmiana czasu na zimowy coraz bliżej. Kolejny raz w 2021 roku zegarki przestawimy z końcem października. Zmienimy wtedy czas z letniego na zimowy. Sprawdź, kiedy dokładnie nastąpi zmiana czasu!
Im bliżej października, tym częściej szukamy informacji na temat kolejnej zmiany czasu. Zatem kiedy nastąpi zmiana czasu na zimowy?
Zmiana czasu na zimowy 2021
Czas letni na zimowy w 2021 roku zmienimy w nocy z 30 na 31 października, czyli z soboty na niedzielę. Będzie wtedy trzeba przestawić zegarki z godziny 3.00 na 2.00.
Dla jednych to dobra wiadomość, ponieważ tej nocy pośpimy o godzinę dłużej, ale dla innych zła, bo oznacza ona, że znacznie wcześniej będzie się robiło ciemno za oknem.
Zmiana czasu. Plus czy minus?
Zgodnie z teorią zmiana czasu ma dopasować okres dziennej aktywności człowieka do jak najlepszego korzystania ze światła słonecznego oraz dla oszczędności energii elektrycznej.
Jednak zmiana ta cieszy się coraz mniejszą popularnością. W dodatku eksperci zwracają uwagę, że przestawianie zegarków ma konkretne minusy. Osoby cierpiące na zaburzenia snu lub mające problem z zachowaniem rytmu dobowego źle znoszą te przesunięcia. Choć nie jest to przyczyna ich kłopotów, pogłębia je.
Zmiana czasu w UE
Regulacje dotyczące zmiany czasu są takie same dla całej Unii Europejskiej. W ostatnią niedzielę października przechodzimy na czas zimowy, a w ostatnią niedzielę marca wracamy do czasu letniego.
Badania z 2018 roku wskazują, że większość Europejczyków opowiada się za zniesieniem zmian czasu. Za takim rozwiązaniem jest też Komisja Europejska, ale ostateczne decyzje pozostają w gestii krajów członkowskich.